Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

MPL

Alphatronics

Ajax Systems

ASIS

Aritech

Kidde Commercial

VIGI

Connect Security

Paralax

HID

VEB

Advancis

Axis Communications

Paxton

WBN Security

Supraenet

Bydemes

Sequrix

Lobeco

NIBHV

WatchTower

SMC Alarmcentrale

Teletek

247kooi

OpenEye

Crown Security Services

Seris

Nenova

G4S

Genetec

Brivo

CSL

Optex

SOBA

Zevix

ARAS Security

Secusoft

HD Security

Synguard

OSEC

LUGN

Centurion

Eizo

VAIBS

Top Security

ASSA ABLOY

Seagate

Add Secure

Milestone

Unii

SmartCell

CDVI

More2Safety

Hanwha Vision Europe

Eye Watch Security Group

Paraat

IDIS

Alarm Meldnet

MOBOTIX

Service Centrale Nederland

Eagle Eye Networks

Traka ASSA ABLOY

Alarm.com

Multiwacht Security

Uniview

IQSIGHT

Trigion

Securitas

Van Dusseldorp Training

Masset

ADI

2N

VVNL

Akuvox

Network Optix

Distri Company

Roskam Groep

SmartSD

Regio Control Veldt

673 Nederlandse slachtoffers van Russische nepadvertenties

9 december 2024
Redactie
08:25

Een Russische criminele organisatie heeft wereldwijd minstens 110 miljoen dollar buitgemaakt via grootschalige oplichting op Instagram. Met nepadvertenties waarin bekende personen gouden bergen beloofden, werden meer dan 14.500 slachtoffers misleid, waaronder 673 Nederlanders. In Nederland leverde deze fraude naar schatting 38 miljoen dollar op, zo blijkt uit onderzoek van het AVROTROS-programma Radar.

De oplichters maakten gebruik van betaalde advertenties op Instagram, waarbij ze gebruikten maakten van beelden en namen van bekende Nederlanders. In totaal betaalden ze Instagram-eigenaar Meta 60 miljoen dollar voor het plaatsen van deze advertenties. De advertenties leidden slachtoffers naar een valse nieuwswebsite, die vervolgens doorverwees naar een nep-cryptoplatform. Zodra slachtoffers hun contactgegevens achterlieten, werden ze vrijwel direct telefonisch benaderd en overtuigd om een eerste bedrag van 250 euro te investeren. Deze tactiek, bekend als boilerroomfraude, zette sommige slachtoffers aan om nog grotere bedragen te storten. Een Belgisch slachtoffer meldde eerder in een aflevering van Radar dat hij maar liefst 300.000 euro verloor.

Technische finesse en Russische connecties
De oplichters gingen zeer professioneel te werk. Ze gebruikten maar liefst 3.000 continu wisselende IP-adressen om detectie te voorkomen en investeerden in anti-fraude technologieën. Dankzij een samenwerking met een ethisch hacker kreeg Radar toegang tot de database van de organisatie. Hieruit bleek dat de kern van de operatie in Rusland lag.
De hoofdprogrammeur, een Rus met een achtergrond in cybertechnologie uit Siberië, zou inmiddels in Georgië wonen en werken bij een startup. Naast zijn reguliere baan hield hij zich dagelijks bezig met de oplichtingspraktijken. Minstens twee andere Russische IT-specialisten waren nauw betrokken bij de operatie.

Waarschuwing voor social media-gebruikers
De enorme bedragen die de bende wist te verdienen, werden witgewassen via een netwerk van minstens 25 offshorebedrijven. Deze bedrijven waren gevestigd in belastingparadijzen zoals Cyprus, Hong Kong en Saint Vincent en de Grenadines. Het complexe netwerk maakte het moeilijk om de geldstromen te traceren.
De oplichtingspraktijken laten zien hoe geraffineerd criminelen gebruikmaken van sociale media en nepadvertenties om slachtoffers te bereiken. Autoriteiten, zoals de politie en de Autoriteit Financiële Markten, waarschuwen al langer voor dit soort boilerroomfraude. Radar adviseert gebruikers van sociale media om alert te zijn op advertenties waarin bekende personen financiële kansen aanprijzen.
De zaak onderstreept niet alleen de kwetsbaarheid van internetgebruikers, maar ook de dringende noodzaak voor platforms zoals Instagram om fraude actiever tegen te gaan.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Boon Edam

Artitech Kidde Commercial

More2Safety

Eyewatch Security Group

SequriX

VIGI

Distri Company

Seagate

IQSIGHT

Suricat

Wordt een partner