Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Uniview

IDIS

G4S

Sequrix

SmartSD

Paxton

Kidde Commercial

HID

Service Centrale Nederland

Top Security

Genetec

MPL

Milestone

Bydemes

i-Pro

Centurion

Paralax

SMC Alarmcentrale

Traka ASSA ABLOY

Seris

Hanwha Vision Europe

BHVcertificaat.online

Lobeco

Advancis

Paraat

Intrasec

CDVI

Masset

Secusoft

Oribi ID Solutions

VGN Group

VBN

SmartCell

Crown Security Services

NIBHV

SOBA

ASIS

ASSA ABLOY

Aritech

Optex

ADI

HD Security

Dero Security Products

Network Optix

Regio Control Veldt

Trigion

OSEC

Alphatronics

Bosch Security Systems

VisionPlatform.ai

Multiwacht

Synguard

LUGN

MOBOTIX

Nenova

Eizo

Gold-IP

Akuvox

VVNL

Hikvision

2N

Ajax Systems

Securitas

Teletek

Unii

Distri Company

VideoGuard

Connect Security

CSL

Seagate

Add Secure

Brivo

Eagle Eye Networks

EAL

ARAS

Alarm Meldnet

VEB

VAIBS

AIVD houdt niet altijd alles geheim

10 mei 2024
Redactie
14:25

In 2023 bracht de AIVD 56 ambtsberichten uit, onder andere over aanslagplannen. De meeste informatie van de AIVD is geheim en mag volgens de wet niet worden gedeeld. Een van de weinige manieren waarop in bepaalde gevallen wel informatie mag worden gedeeld, is via een ambtsbericht. In een aantal zaken zijn het afgelopen jaar in Nederland mensen aangehouden na een ambtsbericht van de AIVD.

Een ambtsbericht is een document. De ontvanger kan op basis van een ambtsbericht maatregelen nemen tegen de persoon of organisatie die erin wordt genoemd. De AIVD kan zelf niet opsporen en vervolgen. Die taak ligt bij de politie en het Openbaar Ministerie (OM). Informatie over strafbare feiten kan zo naar het OM worden gestuurd.
Soms beschikt de AIVD over informatie die van belang is voor de opsporing of vervolging van (zware) strafbare feiten. Bijvoorbeeld als uit een onderzoek blijkt dat iemand van plan is een aanslag te plegen. Dan kan de dienst een ambtsbericht aan het OM uitbrengen. Het OM kan op basis van het ambtsbericht een eigen onderzoek starten. Ambtsberichten worden opgenomen in het strafdossier.

Bron van de informatie blijft geheim
Een ambtsbericht bevat de gegevens van de persoon of organisatie waar het bericht betrekking op heeft en gegevens over het vermoedelijke strafbare feit dat is geconstateerd. Hoe de AIVD aan die informatie is gekomen, is geheim. Daarbij kan gedacht worden aan informatie van een telefoontap of van een bron die iets heeft gemeld. In verband met bronbescherming mag de AIVD van de wet niet naar buiten brengen waar de informatie vandaan komt. Deze informatie wordt dus uit het ambtsbericht gelaten.
Ook kan de AIVD een ambtsbericht uitbrengen aan andere instanties. Bijvoorbeeld aan een burgemeester, de Immigratie- en Naturalisatiedienst of de Raad voor de Kinderbescherming. De ontvanger kan op basis van dit ambtsbericht besluiten om zelf een onderzoek te starten. En dat gebeurt meestal ook.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Boon Edam

Suricat

Videoguard

Artitech Kidde Commercial

SequriX

Seagate

Distri Company

Wordt een partner