Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Eagle Eye Networks

IDIS

2N

G4S

Hanwha Vision Europe

NIBHV

MOBOTIX

MPL

Bosch Security Systems

Network Optix

Supraenet

Milestone

Teletek

Van Dusseldorp Training

ASSA ABLOY

OSEC

Bydemes

Uniview

Unii

ADI

Seris

Regio Control Veldt

Paxton

VBN

Trigion

Distri Company

Add Secure

Traka ASSA ABLOY

Top Security

i-Pro

Genetec

CSL

CDVI

SMC Alarmcentrale

Sequrix

Centurion

ARAS

Securitas

WBN Security

Nenova

Paraat

Brivo

VIGI

Alarm Meldnet

VGN Group

HD Security

Aritech

Connect Security

Ajax Systems

HID

Multiwacht Security

Alphatronics

SmartSD

OpenEye

Kidde Commercial

SmartCell

Seagate

ASIS

Akuvox

VAIBS

Masset

Eizo

Paralax

VVNL

LUGN

VisionPlatform.ai

Service Centrale Nederland

VEB

Optex

SOBA

Crown Security Services

Synguard

Secusoft

Advancis

Lobeco

Ambulance steeds vaker te laat bij spoedgevallen

21 februari 2025
Redactie
07:16

Nederlanders moeten steeds langer wachten op een ambulance bij noodsituaties. Het aantal spoedritten waarbij de normtijd van 15 minuten wordt overschreden, neemt toe. In sommige dorpen komt de ambulance bijna standaard te laat, blijkt uit onderzoek van RTL Nieuws. Burgemeesters en inwoners luiden de noodklok.

Zo arriveert in Ameide en Tienhoven aan de Lek ruim 85 procent van de spoedambulances later dan de norm. Burgemeester Sjors Fröhlich noemt dit “schokkend en onaanvaardbaar”. In de gemeente Baarle-Nassau duurt 56,5 procent van de spoedritten langer dan een kwartier.
De oorzaak ligt onder andere bij personeelskrapte, verkeersdrukte en een tekort aan ambulanceposten. Ambulancezorg Nederland (AZN) erkent het probleem, maar stelt dat tijdigheid slechts één factor is voor goede zorg. Wel geeft AZN toe dat tijd bij 5 procent van de spoedritten “allesbepalend” is.

Nieuwe urgentie-indeling
Door openbaarmaking van cijfers via een Woo-verzoek zijn nu concrete wachttijden bekend. RTL Nieuws analyseerde bijna 3 miljoen ritten en bevestigde dat de norm sinds 2019 nooit is gehaald. Minister Fleur Agema benadrukt dat transparantie nodig is voor democratische controle.
In Gelderland leidde een ernstig ongeval met een wachttijd van 45 minuten zelfs tot Kamervragen. Burgemeester Céline Blom van Nunspeet pleit voor actie: “Elke minuut kan vreselijke gevolgen hebben.”
Sommige gemeenten nemen zelf maatregelen. In Baarle-Nassau springt de brandweer bij met medisch getrainde brandweermensen. Fröhlich wil met de Regionale Ambulancevoorziening overleggen om de dekking te verbeteren.
AZN stelt dat een landelijke oplossing moeilijk is. Een verdubbeling van de capaciteit zou miljarden kosten. Wel wordt gewerkt aan een nieuwe urgentie-indeling, zodat spoedambulances beschikbaar blijven voor levensbedreigende situaties.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

SequriX

VIGI

Boon Edam

Artitech Kidde Commercial

Distri Company

Suricat

Seagate

Wordt een partner