Amnesty: PI Vught schendt mensenrechten
Volgens Amnesty International schendt Nederland de mensenrechten door terreurverdachten op te sluiten onder rigide omstandigheden. Het merkwaardige is dat directeur Yola Wanders het hiermee eens is, aldus het AD. Volgens Veiligheid & Justitie wordt echter aan alle internationale richtlijnen voldaan.
Gedetineerden in de terreurafdeling zitten vaak 22 uur achtereen opgesloten in een cel waar amper geluid van buiten kan doordringen. Het uitzicht beperkt zich vaak tot een bakstenen muur. Ook het grondige visitatiebeleid bij bezoek wordt gehekeld. Gedetineerden worden geheel naakt en naar eigen zeggen op intimiderende wijze onderzocht. Familie mag alleen de hand worden geschud. Een knuffel wordt bestraft. Dan mag gedurende enige tijd alleen bezoek achter glas worden ontvangen.
Strengheid
Wat Amnesty ook dwars zit is dat nog niet veroordeelde verdachten aan dit regiem worden onderworpen. Zij houden daar trauma’s aan over, terwijl het soms om relatief lichte vergrijpen gaat, zoals het overmaken van geld naar een bevriende Syrië-ganger. Directeur Yola Wanders vertelde Amnesty dat zij liever heeft dat gedetineerden een zinvolle dagbesteding hebben, zodat zij na hun straf makkelijker kunnen terugkeren naar de samenleving. Maar Den Haag schrijft volgens haar intense strengheid voor. Ook een officier van justitie maakt zich hier zorgen over. Hij is bang dat gedetineerden de gevangenis radicaler verlaten dan dat zij er zijn binnengekomen. Minister Sander Dekker zegt dat het regiem de afgelopen tijd al enigszins is versoepeld en dat de strengheid afhangt van waarvoor de gedetineerde er zit. Hij wil voorkomen dat zeer gevaarlijke personen contact hebben met gedetineerden voor wie een normale terugkeer naar de maatschappij nog reëel is.
Verbijsterd
Terreurdeskundigen zeggen in De Telegraaf verbijsterd te zijn over het rapport van Amnesty International. Zelfs voormalig terrorist Jason Walters van de Hofstadgroep, die zelf jaren op de ‘TA’ van de zwaar beveiligde gevangenis in Vught verbleef, noemt het rapport ‘ideologische apekool’. De mensenrechtenorganisatie slaat de plank volledig mis, menen kenners. De Leidse hoogleraar contraterrorisme Edwin Bakker zegt volgens De Telegraaf het donateurschap van de mensenrechtenorganisatie op, zo kwaad is hij. Amnesty heeft zich volgens hem voor het karretje laten spannen van extremisten.