Amsterdammers voelen zich steeds onveiliger in openbaar vervoer

Amsterdammers voelen zich steeds minder veilig in het openbaar vervoer. De sociale veiligheid wordt gemiddeld beoordeeld met een 7,4, het laagste cijfer sinds 2014. Vooral overlast door jongeren, bedelaars, verwarde personen en dronken reizigers neemt toe. Dat blijkt uit de jaarlijkse monitor naar de sociale veiligheid in het Amsterdamse openbaar vervoer.
Vrouwen ervaren meer onveiligheid dan mannen. Een op de drie vrouwen geeft aan weleens een halte of traject te mijden vanwege een gevoel van onveiligheid. Daarnaast zegt 9 procent van de vrouwelijke reizigers het afgelopen jaar slachtoffer te zijn geweest van seksueel grensoverschrijdend gedrag.
Reizigers melden onder meer ongewenste opmerkingen, staren, intimiderend gedrag en het bewust te dichtbij komen. Ook zijn er gevallen van aanranding. Het aantal aangiften van zedendelicten in het Amsterdamse openbaar vervoer vertoont volgens de monitor al meerdere jaren een stijgende lijn.
Ook LHBTI-reizigers ervaren intimidatie. Sommige reizigers zeggen vanwege scheldpartijen en bedreigingen bijvoorbeeld niet meer de hand van hun partner vast te houden in de metro of tram.
Personenoverlast
De grootste stijging betreft personenoverlast. Het aandeel reizigers dat overlast door jongeren meldt, steeg in een jaar tijd van 40 naar 55 procent. Bij bedelaars nam dit toe tot 53 procent, tegenover 40 procent een jaar eerder. Ook overlast door verwarde personen steeg sterk, van 39 naar 53 procent.
Naast personenoverlast klagen reizigers over drugsgebruik, agressie, vervuiling en gebrekkige controle. Een respondent omschrijft de situatie als een combinatie van veel drugsgebruik, ruzies en weinig controle op vervoersbewijzen.
Lawaai door telefoons vormt volgens 73 procent van de ondervraagden de grootste bron van overlast. Afval volgt met 69 procent en dronken reizigers met 59 procent. Vooral in metro’s, trams en op metrostations worden problemen ervaren.
Het GVB registreerde tussen september 2024 en augustus 2025 ruim 2600 incidenten, een lichte daling. Bij NS werden bijna 5400 incidenten geregistreerd, ruim duizend meer dan een jaar eerder.












































































































