Opent in een nieuw tabblad
Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

CDVI

OpenEye

Seagate

Alphatronics

More2Safety

Network Optix

ARAS Security

OSEC

Akuvox

Teletek

Supraenet

Brivo

Ajax Systems

HD Security

2N

IDIS

Connect Security

Lobeco

Axis Communications

Regio Control Veldt

Milestone

Kidde Commercial

Seris

Service Centrale Nederland

Uniview

MPL

247kooi

VAIBS

CSL

LUGN

IQSIGHT

Centurion

Alarm.com

Trigion

WBN Security

Unii

Top Security

Traka ASSA ABLOY

Distri Company

Secusoft

Bydemes

Paralax

SmartCell

SmartSD

Sequrix

Intergarde

ADI

SOBA

Van Dusseldorp Training

Alarm Meldnet

Crown Security Services

Add Secure

Paxton

VVNL

Genetec

Hanwha Vision Europe

Robin Telecom

Roskam Groep

Synguard

SMC Alarmcentrale

ASSA ABLOY

Multiwacht Security

VEB

Zevix

Securitas

Advancis

HID

G4S

VIGI

Masset

WatchTower

MOBOTIX

Paraat

Optex

Nenova

ASIS

Eye Watch Security Group

Aritech

Eizo

NIBHV

Bezwaar tegen afpakken spullen van niet veroordeelden

22 april 2022
Redactie
09:09

De Autoriteit Persoonsgegevens heeft kritisch geadviseerd over een nieuwe procedure voor het afpakken van goederen die mogelijk afkomstig zijn uit misdrijven, zonder dat iemand is veroordeeld. In het wetsvoorstel is niet goed onderbouwd wat het doel, de noodzaak en effectiviteit hiervan zijn, aldus de AP.

Ook is niet duidelijk voor welke vermeende misdrijven het kabinet deze procedure wil inzetten. Het gevaar is dat dit paardenmiddel wordt gebruikt voor gevallen waarin dat niet nodig en passend is. Met het risico op schrijnende situaties voor burgers die niets met criminaliteit te maken hebben.

Gevoelige persoonsgegevens
Het wetsvoorstel geeft het Openbaar Ministerie (OM) een nieuw instrument om mogelijk criminele goederen snel te ontnemen via een civiele procedure, zonder veroordeling door de strafrechter. Het OM hoeft alleen aannemelijk te maken dat bijvoorbeeld een auto of een woning waarschijnlijk uit een misdrijf afkomstig is en iemand is zijn eigendom voorgoed kwijt.
Bij de voorgestelde procedure worden ook gevoelige persoonsgegevens verwerkt. Zo wordt de beslissing tot confiscatie gepubliceerd in de Staatscourant en een of meer landelijke kranten. Daarmee is de eigenaar of (onschuldige) mede-eigenaar van een ‘fout’ pand waarschijnlijk gemakkelijk te herleiden.

Onduidelijk welke criminaliteit
Het kabinet stelt deze procedure nodig te hebben voor de aanpak van ‘georganiseerde, ondermijnende criminaliteit’. De AP onderstreept de noodzaak om de aanpak van georganiseerde criminaliteit te versterken. Het afpakken van criminele winsten helpt, omdat geld de voornaamste drijfveer voor georganiseerde criminaliteit is.
Maar de AP waarschuwt dat dit wetsvoorstel zo ruim is dat de nieuwe procedure ook gebruikt kan worden als er helemaal geen sprake is van georganiseerde criminaliteit. Onder meer omdat het kabinet in het voorstel niet duidelijk maakt wat ‘georganiseerde, ondermijnende criminaliteit’ nu precies inhoudt.

Niet dezelfde rechten
De confiscatie van goederen heeft bovendien ingrijpende gevolgen voor betrokkenen. Niet alleen voor de mensen van wie het OM vermoedt dat ze misdaden hebben gepleegd. Ook voor mensen die helemaal niets met criminaliteit te maken hebben. Bijvoorbeeld mensen die samen met de verdachte mede-eigenaar zijn van een pand.
Bij deze civiele procedure hebben verdachten niet dezelfde rechten om zich te verdedigen als in het strafrecht. Ook de positie van een derde die niet wist of kon weten dat het goed uit een misdrijf afkomstig is, is zwak, besluit de privacywaakhond.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Suricat

Seagate
Boon Edam

Eyewatch Security Group

VIGI

Distri Company

Artitech Kidde Commercial

More2Safety

SequriX

IQSIGHT

Wordt een partner