Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Top Security

VGN Group

CDVI

Distri Company

Milestone

ASSA ABLOY

SmartCell

Intrasec

LUGN

HD Security

Paralax

VVNL

Gold-IP

Seagate

Ajax Systems

EAL

Brivo

Service Centrale Nederland

Kidde Commercial

Trigion

Alarm Meldnet

SMC Alarmcentrale

Seris

Network Optix

Crown Security Services

Teletek

IDIS

Nenova

Lobeco

G4S

ASIS

Sequrix

2N

MOBOTIX

Paxton

Synguard

Advancis

Connect Security

OSEC

NIBHV

BHVcertificaat.online

Secusoft

Uniview

ARAS

VisionPlatform.ai

Paraat

MPL

Unii

Eizo

Traka ASSA ABLOY

Masset

CSL

Optex

Aritech

i-Pro

Hanwha Vision Europe

Bydemes

Add Secure

Regio Control Veldt

SmartSD

Centurion

VEB

Oribi ID Solutions

Eagle Eye Networks

Genetec

Multiwacht

SOBA

Securitas

Akuvox

Alphatronics

VBN

HID

Bosch Security Systems

ADI

VAIBS

VideoGuard

Hikvision

Dero Security Products

Boete wegens onbeveiligde patiëntenwebsite

11 juni 2021
Redactie
08:01

De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) legt een orthodontiepraktijk een boete op van 12.000 euro. Dit omdat nieuwe patiënten zich via een onbeveiligde website konden aanmelden. Hierdoor liepen zij de kans dat gevoelige gegevens, zoals hun BSN, in verkeerde handen zouden terechtkomen.

AP-vicevoorzitter Monique Verdier: “Als je je inschrijft bij een orthodontist, geef je een combinatie van persoonsgegevens in vertrouwen af. Die gegevens zijn nodig voor de orthodontiepraktijk, maar zijn tegelijkertijd erg interessant voor criminelen. Goed zorgen voor je patiënten is ook goed zorgen voor de persoonsgegevens van je patiënten. Dat is niet alleen van toepassing bij grote zorgorganisaties, maar geldt voor iedere zorgverlener.”

Klacht over privacyschending
De onbeveiligde website van de orthodontiepraktijk kwam in beeld nadat iemand er een klacht over had ingediend bij de AP. Omdat het hier gaat om slechte beveiliging in de zorg – waarvoor de standaarden extra hoog zijn – zag de AP in de klacht aanleiding om onderzoek te doen.
Het webformulier dat nieuwe patiënten gebruikten om zich in te schrijven, bevatte verplichte velden voor allerlei persoonsgegevens van de patiënt zelf. En ook gegevens over de ouders, huisarts, tandarts en de verzekeringsmaatschappij.
De gegevens die patiënten op het formulier invulden, werden vervolgens via een niet-versleutelde – en dus onbeveiligde – verbinding naar de orthodontiepraktijk verzonden.

Extra bescherming kinderen
Patiënten van een orthodontiepraktijk zijn veelal kinderen. Het ging hier dan ook vooral om gegevens van kinderen. Kinderen worden als extra kwetsbare groep gezien in de privacywetgeving. Daarom krijgen zij extra wettelijke bescherming, om misbruik van hun gegevens te voorkomen.
Monique Verdier: “Je moet ervanuit kunnen gaan dat je zorgverleners niet alleen vertrouwelijk met je gegevens omgaan, maar dat ze ook de beveiliging van je gegevens uiterst serieus nemen en goed op orde hebben. Helaas is dat niet altijd het geval. Als de vertrouwelijkheid van deze gevoelige informatie wordt geschonden, kan dat voor iemand een groot risico betekenen. Dit kan bijvoorbeeld leiden tot oplichting.”

Het boetebesluit is nog niet onherroepelijk. De orthodontiepraktijk heeft bezwaar gemaakt tegen de opgelegde boete. De AP heeft het bezwaar ongegrond verklaard. Daartegen staat nog beroep open bij de rechtbank.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Boon Edam

Distri Company

Videoguard

SequriX

Seagate

Suricat

Artitech Kidde Commercial

Wordt een partner