Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

ASIS

IDIS

Add Secure

Lobeco

Unii

Centurion

Crown Security Services

HID

Aritech

Regio Control Veldt

OSEC

Paralax

Alarm Meldnet

Synguard

VIGI

Alphatronics

NIBHV

SmartSD

Distri Company

Secusoft

CSL

Supraenet

ARAS

VAIBS

Teletek

VEB

Masset

WBN Security

HD Security

Bydemes

LUGN

Eizo

Top Security

2N

G4S

Hanwha Vision Europe

MOBOTIX

Securitas

VisionPlatform.ai

Brivo

VGN Group

OpenEye

Akuvox

Van Dusseldorp Training

SmartCell

Network Optix

Traka ASSA ABLOY

Service Centrale Nederland

Optex

ADI

Nenova

Eagle Eye Networks

MPL

Multiwacht Security

SMC Alarmcentrale

Advancis

VBN

Milestone

Seris

Seagate

Genetec

SOBA

VVNL

Kidde Commercial

Trigion

Bosch Security Systems

Sequrix

CDVI

ASSA ABLOY

i-Pro

Paraat

Connect Security

Ajax Systems

Paxton

Uniview

Celstraffen voor in scène gezette overval van supermarkt

4 juli 2025
Redactie
13:13

Een in scène gezette overval met een vuurwapen van een supermarkt in Leeuwarden waarbij een kleine 12.000 euro is buitgemaakt. Daarvan verdenkt het Openbaar Ministerie (OM) in Noord-Nederland de caissière van die supermarkt en haar vriend. De officier van justitie eiste tegen de nu 19-jarige Leeuwardense een celstraf van 195 dagen jeugddetentie, waarvan 180 dagen voorwaardelijk. Tegen haar vriend uit het Duitse Mülheim an der Ruhr eist het OM een gevangenisstraf van twee jaar.

De caissière verklaarde na de ‘overval’ dat een man met een mondkapje de supermarkt kwam binnenlopen met in zijn broeksband een vuurwapen. Ze vertelde de politie dat ze een wapen tegen haar hoofd kreeg gezet en dat ze daarna de kluis open heeft moeten maken.
Op het moment dat de politie de aangifte opnam werd door een beveiliger cameramateriaal veilig gesteld. Wat opviel was dat de caissière heel rustig reageerde op de overval en ontspannen meeliep. Ook leek de overvaller te weten hoe de kluis en toegangsdeur werken. Daarnaast werd de alarmhendel en –knop niet gebruikt door de caissière.

Vooropgezet plan
Nadat de telefoon van de caissière in beslag werd genomen werd duidelijk dat zij vlak voor de overval met de overvaller contact had gehad via FaceTime. De beide verdachten erkenden na de aanhouding dat er sprake was van een vooropgezet plan.
De officier van justitie spreekt van een bewuste en nauwe samenwerking tussen beide verdachten. Ze hebben een plan gemaakt, de uitvoering besproken en de buit verdeeld. Zij vindt dat het handelen van de verdachten te kwalificeren is als het plegen van een diefstal, waarbij er wordt gedreigd met geweld. “Immers, de caissière was niet gerechtigd om de kluis met de code te openen en om de inhoud ervan te verstrekken”, zegt de officier van justitie in haar requisitoir. “De verdachten hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal door middel van een vaste sleutel.”

Uiterlijke verschijningsvorm
Hoewel het dreigen met geweld in scène is gezet en er geen sprake was van angst of paniek bij de caissière, vindt de officier van justitie wel dat het gebruik van geweld beide verdachten kan worden verweten. “De uiterlijke verschijningsvorm prevaleert en op basis daarvan is er gewoon sprake van een gewapende overval.” Daarbij is de officier van mening de diefstal is vergemakkelijkt door een pistool tegen het hoofd van de caissière te zetten. “Daardoor kon immers worden voorkomen dat derden ingrepen.”
De vrouwelijke verdachte heeft het vertrouwen van haar werkgever beschaamd en het gevoel van veiligheid van collega’s ontnomen. De mannelijke verdachte heeft daarbij de verleiding van snel geld verdienen niet kunnen weerstaan. Beiden erkennen wel hun aandeel, nemen verantwoordelijkheid en hebben spijt.
Bij de vrouwelijke verdachte is sprake van toepassing van jeugdstrafrecht. Dat betekent dat zij niet terug hoeft naar de gevangenis. De strafeis voor de mannelijke verdachte ligt om drie redenen hoger. Er is sprake van volwassenenstrafrecht, hij heeft een vuurwapen gebruikt en hij is het die het geld heeft weggenomen.

De rechtbank in Leeuwarden doet over twee weken uitspraak.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Artitech Kidde Commercial

Boon Edam

Suricat

Seagate

Distri Company

VIGI

SequriX

Wordt een partner