Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Securitas

Uniview

Paralax

Optex

Sequrix

VVNL

ASIS

Centurion

Advancis

VBN

MPL

SmartCell

Connect Security

CSL

VisionPlatform.ai

Synguard

Teletek

Crown Security Services

Aritech

i-Pro

Unii

Trigion

Seagate

Alphatronics

MOBOTIX

Brivo

ADI

Add Secure

Genetec

VIGI

Secusoft

Paraat

SOBA

ASSA ABLOY

IDIS

Paxton

2N

CDVI

Eagle Eye Networks

Service Centrale Nederland

Lobeco

SMC Alarmcentrale

Nenova

ARAS

Milestone

Van Dusseldorp Training

Alarm Meldnet

Traka ASSA ABLOY

Akuvox

Bosch Security Systems

Masset

Seris

NIBHV

VEB

Top Security

LUGN

OSEC

Kidde Commercial

Ajax Systems

Eizo

Multiwacht Security

Hanwha Vision Europe

G4S

HD Security

HID

WBN Security

Distri Company

Bydemes

Supraenet

Regio Control Veldt

OpenEye

SmartSD

Network Optix

VAIBS

Coalitie trekt 100 miljoen extra uit voor gevangeniswezen

30 januari 2026
Redactie
07:09

Het aanstaande kabinet trekt jaarlijks 100 miljoen euro extra uit om de aanhoudende problemen in het Nederlandse gevangeniswezen het hoofd te bieden. Dat melden Haagse bronnen tegenover De Telegraaf naar aanleiding van nieuwe details die zijn uitgelekt uit het coalitieakkoord. Met de extra middelen wil het kabinet de druk op de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) verlichten en verdere noodmaatregelen, zoals het vervroegd vrijlaten van veroordeelden, beperken.

De problemen in het gevangeniswezen stapelen zich al langere tijd op. Door een tekort aan cellen en personeel worden gedetineerden in sommige gevallen tot twee weken eerder vrijgelaten. Eerder waarschuwden bewindspersonen al dat deze strafkortingen verder kunnen oplopen als structurele investeringen uitblijven. Een recent onderzoek van het ministerie van Justitie en Veiligheid bevestigde dat de tekorten niet incidenteel zijn, maar het gevolg van jarenlang uitgesteld onderhoud, sluiting van inrichtingen, een strengere strafmaat en onvoldoende investeringen in personeel.

Noodmaatregelen

Voormalig staatssecretaris Ingrid Coenradie pleitte eerder voor een forse financiële injectie om het systeem structureel te herstellen, maar kreeg daarvoor geen politieke steun. De Tweede Kamer nam het afgelopen jaar wel enkele noodmaatregelen, waaronder de inzet van een tijdelijke noodgevangenis. Ook op Prinsjesdag werd al extra geld gereserveerd voor de langere termijn.
Met het nieuwe coalitieakkoord lijkt nu een volgende stap gezet. De jaarlijkse 100 miljoen euro moet onder meer bijdragen aan het openhouden en renoveren van gevangenissen en het terugdringen van de capaciteitsdruk. Tegelijkertijd blijft de personeelskrapte een groot knelpunt. Daarnaast waarschuwde het demissionaire kabinet eerder dat het heropenen van gesloten locaties, zoals de gevangenis in Almere, jaren kan duren.
De investering in het gevangeniswezen is één van de eerste concrete maatregelen die uitlekt uit het akkoord met de titel ‘Aan de slag’. Vrijdag wordt het volledige pakket gepresenteerd, waarbij ook minder populaire keuzes en mogelijke bezuinigingen naar buiten zullen komen.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Seagate

Distri Company

Artitech Kidde Commercial

IQSIGHT

VIGI

Suricat

SequriX

Boon Edam

Wordt een partner