Cocaïnevangsten in haven maar topje van de ijsberg

In de haven van Rotterdam staan de voordeur en de achterdeur open voor cocaïnesmokkelaars. Dat de vangsten in drie jaar tijd vertienvoudigd zijn tot 40 ton doet daar niets aan af. Dat zeggen mensen van de Zeehavenpolitie tegen Nieuwsuur.
Volgens de Zeehavenpolitie wordt er in de Rotterdamse haven veel meer cocaïne gesmokkeld dan in Den Haag wordt beseft. Er is weliswaar het afgelopen jaar 40.000 kilo van de harddrug onderschept, maar dat is volgens de opsporingsambtenaren nog niet genoeg om ook maar enige invloed te hebben op de straatprijs. Districtchef Jan Janse van de zeehavenpolitie noemt de Rotterdamse haven een huis waarvan de voordeur én de achterdeur openstaan. “En bij de voordeur vind je ook nog een bordje waarop staat dat de kluis zich op de derde etage bevindt. Met de pincode erbij.”
Criminele multinationals
Volgens directeur opsporing Bert Langerak van de FIOD zijn de organisaties achter de drugstransporten inmiddels uitgegroeid tot criminele multinationals. Een nieuw team met dertig vaste mensen van politie, FIOD, Openbaar Ministerie en Rijksrecherche gaat zich onder de naam Combiteam daarom richten op de geldstromen binnen het criminele circuit. Er wordt onderzocht wie het meeste geld aan de smokkel verdienen, maar ook hoe corruptie van douaniers en havenmedewerkers in zijn werk gaat. Volgens Janse laten enorm veel havenmedewerkers zich verleiden door het grote geld dat verdiend kan worden, door smokkelaars toegang te verschaffen tot de terminals. Ook zou veel personeel bang zijn voor de gevolgen als medewerking geweigerd wordt.
Ondercapaciteit
Een ander probleem is de ondercapaciteit bij politie en justitie. Daardoor kan maar bij een kwart van de vondsten uitgebreid onderzoek worden gedaan naar de herkomst van de drugs. De meeste vangsten resulteren dus niet in strafzaken en vervolging van de smokkelaars. Hoogleraar ondermijning Emile Kolthoff wijst op het belang van preventie. Hij pleit voor betere screening. Niet alleen bij nieuwe, maar ook bij bestaande medewerkers. De Tweede Kamer denkt er ook zo over, maar door het kabinet te nemen maatregelen laten intussen op zich wachten. Maandagmiddag moet staatssecretaris Alexandra van Huffelen van Financiën zich hiervoor verantwoorden tegenover de Kamercommissie Financiën, tijdens een besloten debat.