Commissie: bewakers op schepen mogen (video)
Een adviescommissie vindt dat Nederlandse handelsschepen beschermd moeten kunnen worden door gewapende particuliere beveiligers. Die mogen dan alleen worden ingehuurd door de overheid en zouden tijdelijk de status van militair moeten krijgen.
Volgens de commissie onder leiding van oud-topman van het OM Roelof De Wijkerslooth moet Defensie de Nederlandse schepen beter beschermen tegen Somalische piraten, maar de reders mogen zelf geen bewapende beveiligers inschakelen. De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KNVR) en Nautilus International vinden dat aan het advies zoveel voorwaarden zijn verbonden dat het inhuren van beveiligers pas op langere termijn zou kunnen gebeuren. Ook moeten Nederlandse reders veel meer geld betalen voor de beveiligers dan concurrerende buitenlandse reders.
Sinds 2008 heeft Nederland vrijwel onafgebroken een marine-eenheid ingezet in de strijd tegen piraterij. Toch beschikt een aantal Nederlandse zeevarenden over eigen vuurwapens en zijn ook bereid die in te zetten tegen Somalische piraten in de Golf van Aden. In Somalië lopen de bedragen die de piraten vragen voor de gegijzelde schepen en opvarenden de pan uit: gemiddeld zo’n 5,4 miljoen dollar aan losgeld.
Voor de kust van Somalië zijn dit jaar in totaal 178 schepen aangevallen, tegenover 314 wereldwijd, aldus het Internationaal Maritime Bureau (IMB). Zeker 362 mensen werden gegijzeld door Somalische piraten, 7 mensen kwamen daarbij om. Momenteel houden Somalische zeerovers 18 schepen vast en 355 mensen. Wereldwijd ligt de economische schade door piraterij tussen de 12 en 17 miljard dollar, zo schat Oceans Beyond Piracy (OBP).







































































































