Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

OpenEye

Network Optix

Alarm Meldnet

ARAS

Centurion

VisionPlatform.ai

Distri Company

HD Security

Lobeco

Milestone

Seagate

VVNL

Hanwha Vision Europe

Top Security

i-Pro

ASIS

Optex

VBN

Bosch Security Systems

G4S

Advancis

Regio Control Veldt

Akuvox

SMC Alarmcentrale

VEB

Multiwacht Security

Alphatronics

Bydemes

OSEC

SmartCell

IDIS

WBN Security

Add Secure

Connect Security

MPL

CSL

Paralax

NIBHV

Van Dusseldorp Training

Paxton

MOBOTIX

Nenova

Service Centrale Nederland

SmartSD

HID

Paraat

ADI

VIGI

Supraenet

Kidde Commercial

CDVI

Uniview

Seris

Synguard

Unii

Traka ASSA ABLOY

Crown Security Services

2N

Trigion

Sequrix

Teletek

Secusoft

Eagle Eye Networks

LUGN

VAIBS

Brivo

ASSA ABLOY

VGN Group

Securitas

Masset

Aritech

Genetec

SOBA

Eizo

Ajax Systems

‘Cyberjaarverslag’ moet bedrijven helpen bij digitale beveiliging

13 mei 2025
Redactie
04:56

Een nieuwe standaard voor digitale verslaglegging moet bedrijven helpen beter grip te krijgen op hun cybersecurity en tegelijkertijd voldoen aan de groeiende hoeveelheid digitale regelgeving. Ingenieurs- en adviesbureau Arcadis en zorgverzekeraar CZ zijn de eersten die met deze zogeheten International Digital Reporting Standard (IDRS) werken, schrijft het FD.

Het nieuwe ‘cyberjaarverslag’ bundelt alle relevante informatie over IT-beveiliging, privacy en datamanagement in één overzichtelijk document van 40 tot 45 pagina’s. De standaard is ontwikkeld door de beroepsorganisatie voor IT-auditors, Norea en heeft vijf jaar voorbereiding gekost. Voor grote bedrijven als Arcadis is het cyberjaarverslag een welkome oplossing voor de administratieve druk vanuit zowel Europese wetgeving als opdrachtgevers. “We hebben nu één document dat voldoet aan meer dan honderd EU-wetten”, zegt Arcadis-bestuurder Hans Dekker tegenover het FD. “Ik heb het standaard in mijn koffer zitten. Het bespaart ons veel werk bij aanbestedingen en compliancevragen van klanten.”

Grote maatschappelijke gevolgen
De urgentie van goede IT-beveiliging wordt steeds duidelijker. Norea-voorzitter Marc Welters wijst op de zogeheten ‘kaashack’ van 2021, waarbij een cyberaanval op een supermarktleverancier leidde tot lege schappen in winkels. “Nederland is extreem gedigitaliseerd. Eén incident kan grote maatschappelijke gevolgen hebben”, aldus Welters.
De IDRS behandelt zes thema’s die samen de IT-beheersing van een organisatie dekken, zoals cybersecurity, privacy, databeheer en outsourcing. Dit helpt bedrijven om niet alleen de techniek, maar ook de bredere risico’s in kaart te brengen. “We kregen door het opstellen inzicht in onze zwakke plekken”, zegt Dekker. “Bij overgenomen bedrijven bleek dat medewerkers soms eigen software mochten installeren of updates oversloegen. Zulke gaten brengen we nu direct onder in een veilige omgeving.”

Levensbelang
Ook toezichthouders reageren positief. Waar Arcadis eerder maanden kwijt was aan aparte certificeringen, volstaat nu vaak het overleggen van het cyberjaarverslag. Vooral in gevoelige sectoren zoals infrastructuur en zorg, waar cybersecurity en continuïteit van levensbelang zijn, levert dit tijdswinst op.
De verwachting is dat jaarlijkse updates van het verslag aanzienlijk minder tijd kosten dan de eerste opzet. Norea onderhoudt de standaard samen met onder andere De Nederlandsche Bank, de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur, ministeries en het bedrijfsleven. Er lopen gesprekken in Brussel om de standaard Europees uit te rollen, gezien de reikwijdte van wetten als DORA en NIS2. Welters: “Waarom zou je iets dat in Nederland werkt, niet breder inzetten?”

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Distri Company

Seagate

Artitech Kidde Commercial

SequriX

Suricat

Boon Edam

VIGI

Wordt een partner