Drones leiden tot verstoring vliegverkeer en inzet Defensie

Het vliegverkeer boven Eindhoven Airport is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd nadat meerdere drones waren gesignaleerd in het luchtruim rondom de luchthaven. Dat bevestigde demissionair minister van Defensie Ruben Brekelmans via sociale media. Eerder werden vrijdagavond drones gesignaleerd boven vliegbasis Volkel. Defensie probeerde deze neer te halen, maar dat is niet gelukt.
Zowel het civiele luchtverkeer vanaf Eindhoven Airport als de militaire operaties op de naastgelegen vliegbasis kwamen door de dronemeldingen stil te liggen. Vluchten werden omgeleid naar onder meer Rotterdam, Brussel en Weeze. Hoewel het om een beperkt aantal toestellen ging, was de impact voor reizigers merkbaar. In de terminal strandden tientallen passagiers in afwachting van nieuwe vertrektijden.
Defensie maakte bekend dat counterdronemiddelen direct gereedstonden om in te grijpen wanneer dat nodig zou zijn, terwijl politie en Koninklijke Marechaussee in groten getale aanwezig waren. Over de aard en het aantal drones zijn door veiligheidsredenen geen details bekendgemaakt.
Volkel
De verstoring in Eindhoven kwam kort na een ander incident, vrijdagavond op vliegbasis Volkel, zo’n dertig kilometer verderop. Tussen 19.00 en 21.00 uur werden daar eveneens meerdere drones waargenomen door bewakingspersoneel. Het luchtmachtpersoneel heeft vanaf de grond wapens ingezet om de toestellen uit te schakelen, maar de drones vlogen weg en werden niet meer teruggevonden. Volgens een woordvoerder was het voor Defensie de eerste keer dat op deze manier tegen drones is opgetreden. De Marechaussee en politie onderzoeken de zaak, maar een motief of herkomst van de drones is nog niet vastgesteld.
Strikt verboden
Minister Brekelmans benadrukte dat het gebruik van drones in de nabijheid van luchthavens en militaire locaties strikt verboden is. Naast risico’s voor de vliegveiligheid speelt ook de operationele veiligheid van Defensie een rol. De minister liet weten dat aanvankelijk vijf drones boven Volkel werden gesignaleerd en dat dit aantal later opliep tot tien. Of dezelfde groep drones later bij Eindhoven opdook, wordt onderzocht.
Kritieke infrastructuur
De incidenten passen in een bredere ontwikkeling binnen Europa, waar de afgelopen maanden opvallend vaak drones zijn waargenomen bij kritieke infrastructuur. In België werden militaire bases en de luchthavens van Brussel en Luik meerdere keren geconfronteerd met drones, wat daar zelfs leidde tot tijdelijke sluitingen. Noorwegen en Denemarken meldden vergelijkbare verstoringen. Sommige landen hebben inmiddels aanvullende beveiligingsmaatregelen genomen, waaronder de inzet van gespecialiseerde antidronesystemen.
Eerdere incidenten
Ook in Nederland zijn in de afgelopen periode vaker drones gespot bij gevoelige locaties, zoals het havengebied van Terneuzen, het NAVO-hoofdkwartier in Brunssum en Maastricht Aachen Airport. Over dergelijke waarnemingen wordt doorgaans weinig informatie gedeeld, maar de recente verstoringen boven Volkel en Eindhoven maken duidelijk dat de dreiging serieus wordt genomen. Defensie en veiligheidsdiensten onderzoeken de herkomst en intentie van de drones en houden extra toezicht op kritieke locaties.













































































































