Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Lobeco

Unii

Centurion

Aritech

Multiwacht Security

Network Optix

Brivo

WatchTower

Eizo

Secusoft

2N

Alarm Meldnet

Axis Communications

Regio Control Veldt

Sequrix

Optex

VAIBS

Alphatronics

OpenEye

CSL

MOBOTIX

SOBA

MPL

Bydemes

HID

LUGN

Synguard

G4S

Distri Company

Kidde Commercial

VVNL

SMC Alarmcentrale

ASSA ABLOY

Alarm.com

SmartCell

IQSIGHT

Genetec

Van Dusseldorp Training

Akuvox

Service Centrale Nederland

WBN Security

Zevix

Seagate

VEB

Ajax Systems

VIGI

Crown Security Services

CDVI

Add Secure

SmartSD

Teletek

Roskam Groep

Masset

Trigion

Supraenet

ARAS Security

ADI

Eagle Eye Networks

OSEC

NIBHV

Top Security

Paraat

Seris

HD Security

Connect Security

ASIS

Advancis

Hanwha Vision Europe

IDIS

Traka ASSA ABLOY

Paxton

Securitas

Nenova

Uniview

Paralax

Milestone

Eén op de drie federale Belgische agenten ziet corruptie en inmenging

14 december 2025
Redactie
06:46

Ongeveer één op de drie federale politieagenten in België zegt geconfronteerd te worden met corruptie of ongeoorloofde inmenging binnen de politiediensten. Dat blijkt uit een interne enquête uit 2024 onder ruim 1.200 medewerkers van de federale politie, die is ingezien door de Belgische omroep VRT.

Uit het onderzoek komt een zorgwekkend beeld naar voren. Agenten melden onder meer pogingen tot omkoping, het verdwijnen van geld, politieke druk op lopende onderzoeken, ongepaste informatieverzoeken en het doorspelen van vertrouwelijke dossiers aan onbevoegden. Volgens de respondenten komt belangenverstrengeling regelmatig voor, bijvoorbeeld wanneer agenten persoonlijke banden hebben met vrienden of familieleden die in dossiers voorkomen. Ongeveer de helft van de ondervraagden zegt hiermee te maken te hebben gehad.
Daarnaast geeft een derde van de medewerkers aan signalen van structurele corruptie te zien, waaronder rechercheurs die informatie zouden doorspelen aan criminele organisaties. Ook wordt genoemd dat politiemedewerkers ondanks ernstige beschuldigingen in functie bleven en dat onderzoeken soms onder politieke druk werden vertraagd of stopgezet. Meerdere agenten geven aan dat meldingen van misstanden niet of nauwelijks worden opgevolgd door leidinggevenden. In één geval zou een extern onderzoek zijn tegengehouden om negatieve publiciteit te voorkomen.

Liefdesrelaties

Het rapport wijst verder op het bestaan van liefdesrelaties tussen politiefunctionarissen en leden van de rechterlijke macht, waardoor gevoelige informatie informeel zou worden gedeeld. Volgens critici vormt dit een extra risico voor de integriteit van het strafrechtelijk systeem.
Kamerlid Matti Vandemaele van de partij Groen noemt de bevindingen “uitermate verontrustend”. Volgens hem raakt de problematiek aan de kern van de democratische rechtsstaat. Ook het feit dat politici zich zouden bemoeien met politieonderzoeken baart hem zorgen. Vandemaele wil dat minister van Binnenlandse Zaken Bernard Quintin en de politietop zich in het parlement verantwoorden over de uitkomsten van het rapport.
De nieuwe enquête sluit aan bij eerdere interne rapporten binnen de federale politie, waarin al werd gewezen op een onveilige werkcultuur, pesterijen en grensoverschrijdend gedrag, met name richting vrouwen. In juni werd commissaris-generaal Eric Snoeck hierover gehoord in het parlement. Hij erkende toen de problemen en kondigde aan dat de dienst integriteit is versterkt en dat er een klokkenluidersregeling wordt ingevoerd.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Boon Edam

IQSIGHT

Suricat

Seagate

Distri Company

VIGI

Artitech Kidde Commercial

SequriX

Wordt een partner