Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Securitas

VEB

Regio Control Veldt

Multiwacht Security

Paxton

Ajax Systems

Van Dusseldorp Training

Traka ASSA ABLOY

Zevix

SOBA

Eagle Eye Networks

Hanwha Vision Europe

Aritech

Uniview

SMC Alarmcentrale

Distri Company

Advancis

NIBHV

Trigion

Unii

Top Security

CSL

Paralax

MOBOTIX

ADI

Teletek

ASIS

Secusoft

Akuvox

LUGN

Nenova

MPL

CDVI

WatchTower

ASSA ABLOY

Seagate

IQSIGHT

Kidde Commercial

Sequrix

2N

VVNL

HID

Lobeco

Network Optix

G4S

WBN Security

VAIBS

Optex

Seris

Connect Security

Alphatronics

VIGI

Alarm Meldnet

Add Secure

OSEC

Axis Communications

OpenEye

Genetec

Alarm.com

Supraenet

Eizo

Crown Security Services

HD Security

Synguard

Service Centrale Nederland

Masset

IDIS

Paraat

Brivo

SmartCell

SmartSD

Centurion

Bydemes

Milestone

ARAS

Encryptie groeiende uitdaging voor opsporing

21 mei 2026
Redactie
06:28

End-to-end versleutelde communicatie biedt belangrijke privacyvoordelen, maar vormt tegelijk een groeiende uitdaging voor opsporingsdiensten. Dat stelt minister Van Weel van Justitie en Veiligheid in beantwoording van Kamervragen van het CDA. Aanleiding is berichtgeving dat drugsdealers via berichtendiensten als WhatsApp actief drugs aanbieden.

Kamerleden Van den Brink en Zwinkels wilden van de minister weten welke mogelijkheden politie en justitie momenteel hebben om op te treden tegen verdachten die via dergelijke platforms opereren. Van Weel antwoordt dat er op dit moment geen effectieve, schaalbare oplossingen bestaan om drugshandel die één-op-één plaatsvindt via end-to-end versleutelde berichtendiensten zoals WhatsApp en Signal structureel aan te pakken. Wel kunnen telecomaanbieders zoals KPN en Vodafone in bepaalde gevallen verplicht worden mee te werken op basis van een gerechtelijke vordering, maar dat geldt niet voor deze type berichtendiensten.

Technische en juridische mogelijkheden

Volgens de minister is het kenmerk van end-to-end encryptie dat alleen verzender en ontvanger toegang hebben tot de inhoud van communicatie. Dit biedt sterke privacybescherming voor burgers, maar maakt het voor politie en opsporingsdiensten aanzienlijk lastiger om criminele communicatie te onderscheppen. In de praktijk komt dergelijke communicatie vaak pas in beeld wanneer een toestel wordt onderschept of wanneer gebruikers zelf informatie delen.
Van Weel benadrukt dat in Europese Unie verband wordt gewerkt aan verkenningen naar technische en juridische mogelijkheden om in specifieke strafrechtelijke onderzoeken toch gerichter toegang te krijgen tot versleutelde communicatie. Tegelijkertijd is nog onduidelijk welke oplossingen haalbaar en juridisch uitvoerbaar zullen blijken.
Voor de veiligheidssector onderstreept de discussie de groeiende spanning tussen digitale privacy en opsporingsbelangen. Waar versleuteling steeds breder wordt toegepast, zoeken politie en justitie naar nieuwe methoden en samenwerkingen om ondermijnende criminaliteit te blijven bestrijden zonder de vertrouwelijkheid van communicatie onnodig te ondermijnen. De minister benadrukt dat dit vraagstuk de komende jaren politiek en technisch hoog op de agenda blijft staan.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Seagate

Distri Company

Boon Edam

SequriX

Suricat

IQSIGHT

Artitech Kidde Commercial

VIGI

Wordt een partner