Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Alarm Meldnet

VAIBS

HID

Paralax

HD Security

CDVI

Supraenet

SOBA

Milestone

Alphatronics

IDIS

Hanwha Vision Europe

Trigion

Distri Company

Masset

Uniview

SMC Alarmcentrale

ASSA ABLOY

MOBOTIX

VIGI

ASIS

Kidde Commercial

Nenova

Optex

OSEC

Seris

Brivo

Traka ASSA ABLOY

SmartCell

ARAS

Top Security

Bydemes

VEB

Unii

Connect Security

Akuvox

Bosch Security Systems

Service Centrale Nederland

Add Secure

Teletek

Lobeco

Van Dusseldorp Training

Paxton

WBN Security

Regio Control Veldt

Secusoft

Genetec

Advancis

ADI

Aritech

Sequrix

MPL

VVNL

Multiwacht Security

Network Optix

G4S

Centurion

Synguard

i-Pro

Paraat

SmartSD

VBN

OpenEye

NIBHV

Seagate

Crown Security Services

Ajax Systems

Securitas

VisionPlatform.ai

Eizo

LUGN

2N

CSL

Eagle Eye Networks

Excuses voor onnodig gebruik van wapenstok

29 augustus 2024
Redactie
06:30

Op vrijdagavond 23 augustus was de politie ter ondersteuning van een gemeentelijke controle aanwezig bij een pand in Ruinerwold. Boa’s wilden een controle uitvoeren op dit terrein. Door de aanwezige personen werd niet direct meegewerkt aan de controle. Er was handelen van de politie nodig om het werk van de boa’s mogelijk te maken. Agenten hebben hierbij hun wapenstok gebruikt. Hierdoor is letsel ontstaan bij meerdere personen. De politie is van mening dat deze situatie anders opgelost had kunnen worden en heeft hiervoor excuses aangeboden.

De politieleiding bracht woensdagochtend een bezoek aan de familie die aanwezig was op het terrein. Bob Joop van der Woude, namens de leiding van district Drenthe: “In het gesprek hebben we geluisterd naar hun verhaal en gesproken over hoe het met ze gaat. Ze zijn erg geschrokken. Deze situatie heeft veel impact gehad op familie. Dat raakt ons ook.” Er zijn excuses aangeboden voor de manier waarop er die avond gehandeld is. De politie vindt dat de situatie anders opgelost had kunnen worden. “We betreuren het ten zeerste dat er letsel is ontstaan. Van ons mag je verwachten dat er voorspelbaar en de-escalerend gehandeld wordt, dat is vrijdagavond niet gebeurd,” zegt Van der Woude.

Geweldsmonopolie
De politie heeft in Nederland het zogeheten geweldsmonopolie, wat inhoudt dat in het kader van de politietaak soms geweld mag of zelfs moet worden toegepast. Van der Woude: “Politiewerk is mensenwerk. Agenten moeten beslissingen vaak binnen een paar seconden maken. Dat brengt een grote verantwoordelijkheid met zich mee. We vinden het belangrijk dat het gebruik van geweld door de politie onafhankelijk wordt getoetst. Dat zal in deze casus ook gebeuren.”
Er zijn regels en voorwaarden aan verbonden aan geweldsgebruik door de politie. Deze staan beschreven in de Politiewet en de Ambtsinstructie. Wanneer agenten geweld gebruiken bij een melding, moeten zij dit melden bij een Hulpofficier van Justitie. Dat is bij dit incident gebeurd. Er is een zogenaamde geweldsregistratie opgemaakt. Dit betekent dat de situatie wordt voorgelegd aan de districtsleiding van de politie en de Commissie Geweldsaanwending, waar ook burgers in zijn vertegenwoordigd. De districtsleiding en de Commissie brengen een advies uit aan de politiechef. De politiechef beoordeelt uiteindelijk of de geweldstoepassing voldoet (of ten dele voldoet) aan het toetsingskader. Dat toetsingskader beschrijft rechtmatigheid- en vakmanschapseisen. Leerpunten worden met elkaar besproken. Van der Woude: “Dit beoordelingsproces gaat zorgvuldig en kost tijd. Hier kunnen we niet op vooruit lopen.”

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

IQSIGHT

Artitech Kidde Commercial

VIGI

Suricat

Seagate

Distri Company

SequriX

Boon Edam

Wordt een partner