Fraude plegen wordt steeds makkelijker
Uit de jaarlijkse Hoffmann Statistiek blijkt dat fraude plegen steeds makkelijker wordt. In 2009 was dat ook al het geval. De stijgende lijn is vooral zorgwekkend in relatie tot de toename van flexibel werken.
Het tijd- en plaats onafhankelijk werken is een belangrijk onderdeel van Het Nieuwe Werken (HNW), dat snel terrein wint. Het is cruciaal dat organisaties HNW doordacht introduceren en faciliteren aldus Hoffmann. Door het flexibel werken hebben medewerkers op allerlei plekken toegang tot organisatie-informatie. Klant- en verkoopgegevens of r&d-resultaten bijvoorbeeld, waar zij thuis of onderweg mee werken. Voor de productiviteit van organisaties is dit goed, maar het kan desastreus uitpakken als risico’s over het hoofd worden gezien. En dat is vaak het geval, zo merkt Hoffmann tijdens onderzoeken.
Medewerkers zijn zich vaak onvoldoende bewust van de waarde van data en het risico op bedrijfsspionage omdat ze uitsluitend focussen op het leveren van goede prestaties. Daarnaast neemt de kans op het (onbedoeld) lekken van gevoelige gegevens toe omdat de grens tussen privé en werk vervaagt door sociale netwerken als LinkedIn, Facebook, Twitter en Hyves. Los hiervan speelt nog het ‘WikiLeaks-effect’ dat lekken hot heeft gemaakt. De constante verbinding met internet maakt het dan heel makkelijk om, opzettelijk of onbewust, organisatiegegevens door te spelen. Op de vraag waarom de daders fraudeerden, voerden zij ‘het ging gemakkelijk’ nog nooit zo vaak als reden aan als in het afgelopen jaar.
Cybercriminaliteit neemt enorm toe. Hacking professionaliseert steeds sneller en bedrijfsspionage en -sabotage zijn aan de orde van de dag, niet alleen vanuit het buitenland maar ook in Nederland. Verder is het risico op datamining een ernstig probleem en is cloud-computing populair maar kan het veel security-risico’s met zich mee brengen. ICT-fraude zal op alle fronten toenemen; alleen de kans erop neemt al toe omdat wereldwijd de toegang tot internet verbetert. Daarnaast wordt interne ICT-fraude complexer. Voorkomen is dus veel beter dan genezen.
Link: Hoffmann Statistiek Juni 2011 (pdf)