Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

SmartCell

MOBOTIX

VBN

VVNL

OSEC

i-Pro

Secusoft

Securitas

Kidde Commercial

WBN Security

ARAS

Ajax Systems

Service Centrale Nederland

SmartSD

Paraat

Trigion

Nenova

VAIBS

Van Dusseldorp Training

Traka ASSA ABLOY

Zevix

Alphatronics

Eagle Eye Networks

Unii

Distri Company

NIBHV

Advancis

Seris

VisionPlatform.ai

Add Secure

Synguard

OpenEye

Brivo

Paralax

ADI

CSL

IDIS

Sequrix

MPL

Genetec

Teletek

Eizo

VIGI

VEB

Supraenet

LUGN

Multiwacht Security

Network Optix

Lobeco

Paxton

2N

Akuvox

Top Security

CDVI

Milestone

SOBA

Crown Security Services

ASIS

Hanwha Vision Europe

Aritech

Centurion

HID

ASSA ABLOY

Alarm.com

Axis Communications

IQSIGHT

Bydemes

Regio Control Veldt

Optex

Masset

HD Security

Connect Security

Uniview

Alarm Meldnet

G4S

SMC Alarmcentrale

Seagate

Gestolen brandweergereedschap duikt vaker op bij misdrijven

16 februari 2026
Redactie
07:43

Peperdure reddingsmiddelen uit brandweerkazernes worden steeds vaker gestolen en duiken vervolgens op bij zware misdrijven zoals plofkraken, schrijft De Telegraaf. Het gaat om hydraulische en accugedreven scharen en spreiders die normaal gesproken worden ingezet om mensenlevens te redden. Dat deze apparatuur nu wordt gebruikt om rolluiken, containers en geldautomaten te forceren, zorgt voor grote verontwaardiging binnen de brandweer en bij de politie.

De ernst van het probleem werd pijnlijk duidelijk toen vanuit Zwitserland een signaal kwam dat een gestolen hydraulische spreider, voorzien van een tag, was ingezet bij een plofkraak. Eerder waren er al aanwijzingen dat vergelijkbaar gereedschap was gebruikt bij voorbereidingen van een kraak in Duitsland. Volgens Marko Redelijkheid, directeur Brandweer bij de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond, is het gereedschap uitermate geschikt om zware metalen constructies snel open te breken. Juist die kracht maakt het aantrekkelijk voor criminelen.

Al 26 diefstallen uit brandweerkazernes

Inmiddels zijn er landelijk zeker 26 diefstallen uit brandweerkazernes bekend. De schade loopt hoog op, want een complete set hydraulisch gereedschap kost al snel 25.000 euro. René Middag, projectleider Mobiel Banditisme bij de politie, spreekt van een landelijke golf zonder duidelijk patroon. Kazernes zijn kwetsbaar, omdat ze niet permanent bemand zijn en snelle uitruk altijd prioriteit heeft boven zware beveiliging.
Binnen de brandweer is de boosheid groot. Redelijkheid spreekt van een laffe en gewetenloze daad die raakt aan de kern van het vak. Het gestolen materieel is essentieel bij verkeersongevallen, instortingen en andere noodsituaties. Ook een woordvoerder van Brandweer Nederland benadrukt dat het hier gaat om middelen die bedoeld zijn om mensen en dieren te bevrijden, niet om misdaad te faciliteren.
Vooralsnog zijn er geen reddingsacties in gevaar gekomen, maar de zorgen nemen toe. Het gereedschap is moeilijk te vervangen en slechts beperkt op voorraad. Politie en veiligheidsregio’s onderzoeken of er sprake is van een georganiseerde bende. De boodschap vanuit de brandweer is helder: wie aan reddingsmiddelen komt, ondermijnt direct de veiligheid van iedereen.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Suricat

Distri Company

SequriX

Seagate

Artitech Kidde Commercial

VIGI

IQSIGHT

Boon Edam
Wordt een partner