Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

ASIS

VAIBS

Sequrix

Lobeco

Milestone

Seagate

NIBHV

Connect Security

i-Pro

Top Security

Alphatronics

CSL

Securitas

Eizo

SOBA

Unii

IDIS

HID

Service Centrale Nederland

VIGI

Genetec

HD Security

Distri Company

VisionPlatform.ai

Alarm Meldnet

ASSA ABLOY

LUGN

OSEC

G4S

Network Optix

Akuvox

Supraenet

WBN Security

Aritech

Masset

Ajax Systems

Hanwha Vision Europe

Crown Security Services

Add Secure

VVNL

VBN

Regio Control Veldt

Seris

SmartSD

Synguard

CDVI

Paraat

MPL

Bosch Security Systems

Uniview

Secusoft

Multiwacht Security

VEB

Optex

Bydemes

Centurion

Nenova

Kidde Commercial

Advancis

OpenEye

Teletek

SMC Alarmcentrale

Paxton

Trigion

ARAS

2N

MOBOTIX

Eagle Eye Networks

Paralax

Van Dusseldorp Training

Brivo

Traka ASSA ABLOY

SmartCell

ADI

VGN Group

Gestolen koper nog altijd makkelijk te verkopen

15 juli 2024
Redactie
06:38

Koperdiefstal blijft een lucratieve bezigheid voor criminelen, zo blijkt uit een test van Editie NL. Een verslaggever bezocht met een verborgen camera verschillende metaalhandelaren om te zien of ze bereid waren koper te kopen dat door ProRail beschikbaar was gesteld. Dit bleek op veel plekken zonder problemen te kunnen.

Elk jaar ondervinden vele reizigers hinder door koperdiefstal op het spoor. Vorig jaar registreerde spoorbeheerder ProRail 90 gevallen van koperdiefstal en pogingen daartoe. Voor ProRail een grote ergernis, maar voor dieven een winstgevende handel.
ProRail nam de afgelopen jaren verschillende maatregelen om koperdiefstal tegen te gaan, zoals het inzetten van camera’s, boa’s en particuliere beveiligers met honden. Daarnaast sloot ProRail een overeenkomst met de metaalbranche, waarbij metaalhandelaren koper van de spoorwegen moeten herkennen en niet mogen opkopen.

Undercoveronderzoek
Uit een undercoveronderzoek van Editie NL blijkt echter dat dit lang niet altijd goed gaat. De verslaggever kon koper van het spoor zonder de verplichte identificatie aan verkopers kwijt. “Metaalhandelaren hebben de kennis en kunde om spoorkoper te herkennen”, zegt Martijn de Graaf van ProRail tegen Editie NL. “Als ze vermoeden dat het om spoorkoper gaat, hebben ze afgesproken dit niet aan te nemen.” ProRail zegt geschokt te zijn door de makkelijke verkoop van spoorkoper zonder naleving van de regels en kondigt actie aan.
De Metaal Recycling Federatie (MRF) deelt deze zorg. “Koper inleveren zonder geldig ID zou absoluut niet moeten kunnen”, zegt Hans Koning van de branchevereniging tegen EditieNL. Hij voegt toe: “Het is tijd voor een opfriscursus, zodat onze leden beter herkennen hoe spoorkoper eruitziet. Blijkbaar is dat nu niet altijd duidelijk. We zijn een beetje in slaap gesukkeld.”
Koperhandel is zeer winstgevend, met een prijs van ongeveer 6 euro per kilo. Ter vergelijking, oud ijzer levert slechts ongeveer 15 cent per kilo op, en lood ongeveer 1,40 euro per kilo. Hierdoor blijft de handel in koper aantrekkelijk voor criminelen.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Distri Company

Artitech Kidde Commercial

Suricat

Boon Edam

Seagate

SequriX

VIGI

Wordt een partner