Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Genetec

Advancis

Seagate

Axis Communications

LUGN

CSL

Roskam Groep

VAIBS

VEB

MPL

MOBOTIX

Alarm Meldnet

Sequrix

OSEC

Alphatronics

Akuvox

Teletek

Eagle Eye Networks

Brivo

Seris

SMC Alarmcentrale

Trigion

Uniview

Add Secure

Eizo

Zevix

Bydemes

VIGI

Network Optix

Unii

Distri Company

Secusoft

Paraat

Optex

Van Dusseldorp Training

VVNL

Ajax Systems

Alarm.com

CDVI

IDIS

2N

ARAS Security

Nenova

ASIS

Traka ASSA ABLOY

Lobeco

HD Security

Securitas

WatchTower

Top Security

Crown Security Services

SmartCell

Centurion

Hanwha Vision Europe

Paxton

WBN Security

Milestone

Masset

NIBHV

G4S

Aritech

SOBA

IQSIGHT

Service Centrale Nederland

ASSA ABLOY

Connect Security

Regio Control Veldt

Synguard

Multiwacht Security

ADI

SmartSD

Kidde Commercial

HID

Supraenet

OpenEye

Paralax

Inlichtingendiensten verbeteren waarborgen bij gebruik bulkdata

2 juli 2026
Redactie
09:59

De inlichtingen- en veiligheidsdiensten AIVD en MIVD werken aan het verbeteren van de waarborgen bij het gebruik van bulkdatasets. Dat schrijven ministers Heerma van Binnenlandse Zaken en Yeşilgöz-Zegerius van Defensie aan de Tweede Kamer. Aanleiding is een rapport van de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen en Veiligheidsdiensten (CTIVD). In dit rapport concludeert de commissie dat de diensten hun voorwaarden voor grootschalige dataverwerking een tijd niet op orde hadden.

De CTIVD erkent dat bulkdatasets van groot belang zijn voor de goede uitvoering van de taken van de diensten. Zo zijn ze belangrijk voor de diensten om ongekende dreigingen te onderkennen tegen de (inter)nationale veiligheid. Tegelijkertijd kan het gebruik van bulkdatasets een aanzienlijke privacy inbreuk met zich meebrengen. Het is daarom volgens de toezichthouder noodzakelijk dat er voldoende waarborgen zijn rondom de verwerking van bulkdatasets.
De toezichthouder constateert dat de huidige wet hiervoor voldoende waarborgen biedt. Tegelijkertijd stelt de CTIVD vast dat in de uitvoering en (technische) implementatie van die waarborgen niet goed is uitgevoerd. Zo hadden groepen medewerkers onrechtmatig toegang tot persoonsgegevens. Ook werden grote hoeveelheden persoonsgegevens in meerdere gevallen te lang bewaard. De verantwoordelijk ministers en de beide diensten onderschrijven dit en nemen passende maatregelen.

Maatregelen

De versnippering van het datalandschap en het stelsel van waarborgen voor de verwerking van bulkdatasets, zorgt voor administratieve druk. Dat vergroot het risico op menselijke fouten. Al voorafgaand aan en tijdens de uitvoering van het onderzoek hebben de diensten zelfstandig verschillende risico’s en kwetsbaarheden geïdentificeerd en proactief bij de CTIVD gemeld.
In verschillende gevallen hebben deze risico’s daadwerkelijk geleid tot compliance-incidenten. Naar aanleiding van deze incidenten hebben de diensten direct maatregelen getroffen om dergelijke incidenten te detecteren, aan te pakken en in de toekomst te voorkomen. Het betreft maatregelen op het gebied van autorisatiebeheer en toegangsmanagement. Ook gaat het om maatregelen om het bewustzijn bij medewerkers te vergroten om volgens de procedures te werken.
De eerste belangrijke stappen naar verbetering op het bulkdatasetdossier zijn zodoende al gezet. Tegelijkertijd is duidelijk dat meer structurele maatregelen nodig zijn. Over de precieze invulling en voortgang daarvan blijven de diensten in gesprek met de CTIVD, aldus de bewindspersonen.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

IQSIGHT

VIGI

Suricat

SequriX

Seagate

Artitech Kidde Commercial

Boon Edam

Distri Company

Wordt een partner