Innovatie Monitor: bedrijven blijven kwetsbaar

De Nederlandse Innovatie Monitor 2025 van de Universiteit van Amsterdam laat zien dat veel bedrijven moeite hebben hun weerbaarheid en innovatiekracht op peil te houden. In een steeds onzekerder geopolitieke context blijven ambities op het gebied van duurzaamheid en technologie achter, terwijl de afhankelijkheid van vitale voorzieningen groot blijft.
Volgens het onderzoek, onder leiding van hoogleraar Henk Volberda, ervaart 43 procent van de bedrijven invloed van internationale spanningen. Vooral internationaal actieve organisaties merken de gevolgen in hun bedrijfsvoering. Tegelijkertijd blijkt dat het merendeel van de bedrijven al binnen een halve dag stilvalt bij uitval van stroom, telecom of ICT-diensten. Een op de vijf organisaties heeft hiervoor nog helemaal geen noodplan opgesteld.
Bedrijven verwachten dat hogere defensie-uitgaven zullen leiden tot verdere krapte op de arbeidsmarkt en minder ruimte voor R&D. Toch zien veel organisaties ook nieuwe marktkansen ontstaan door de toenemende defensievraag.
Kunstmatige intelligentie
Op technologisch vlak is vooral kunstmatige intelligentie in opmars. Bedrijven hebben de afgelopen jaren vooral geïnvesteerd in organisatorische en personele voorwaarden om AI effectief in te zetten. Cybersecurity wordt door ongeveer de helft van de bedrijven toegepast. Andere sleuteltechnologieën blijven achter en bevinden zich vaak nog in de experimentele fase.
De monitor signaleert bovendien een duidelijke terugval in klimaatambities. Slechts een derde van de bedrijven streeft nog naar stevige doelen vóór 2030, terwijl de investeringen in verduurzaming zijn gedaald van vier naar twee procent van de omzet. Vooral bedrijven met een grote ecologische voetafdruk laten minder ambitie zien.
Daarmee schetst de Innovatie Monitor 2025 een beeld van een bedrijfsleven dat in een kwetsbare omgeving moeite heeft om strategisch te investeren in innovatie, technologie en duurzaamheid.
De Innovatie Monitor 2025 is hier te downloaden.






































































































