Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

VVNL

Add Secure

WBN Security

Network Optix

Trigion

G4S

Service Centrale Nederland

Aritech

Nenova

Multiwacht Security

Masset

Teletek

Top Security

ASIS

Genetec

Supraenet

Axis Communications

Seagate

VBN

LUGN

VAIBS

OSEC

Eagle Eye Networks

Connect Security

Alphatronics

Zevix

Eizo

Secusoft

SmartSD

IDIS

Uniview

Van Dusseldorp Training

ASSA ABLOY

i-Pro

MOBOTIX

Advancis

Ajax Systems

Bydemes

Synguard

Centurion

Paraat

IQSIGHT

ARAS

Kidde Commercial

2N

Akuvox

SmartCell

Milestone

VisionPlatform.ai

Crown Security Services

NIBHV

Alarm Meldnet

Unii

VIGI

SMC Alarmcentrale

MPL

Hanwha Vision Europe

Paxton

Lobeco

OpenEye

Alarm.com

Seris

Distri Company

HID

Brivo

VEB

Paralax

Optex

HD Security

CSL

Securitas

SOBA

CDVI

Sequrix

ADI

Traka ASSA ABLOY

Regio Control Veldt

Inzet stroomstootwapen vergelijkbaar met vorig jaar

20 oktober 2020
Redactie
06:38

Het aantal inzetten van het stroomstootwapen in 2019 is met 177 inzetten vergelijkbaar met een jaar eerder. In 63 procent van de inzetten was dreigen met het wapen al voldoende om de situatie onder controle te krijgen. Dit blijkt uit onderzoek van de Politieacademie.

De inzetten van het stroomstootwapen tussen februari 2019 tot februari 2020 verschillen niet opvallend van de rapportage van de eerste helft van 2019. In totaal hebben agenten 62 keer het stroomstootwapen daadwerkelijk afgevuurd.

Verschuiving
De onderzoekers signaleren vanaf 2017 een verschuiving in de wijze waarop het wapen ingezet wordt. Ging in 2017 de inzet in meerderheid van de gevallen nog gepaard met (ook) de schokmodus (toedienen van een stroomstoot direct op het lichaam) in 2019 is deze wijze van stroom toedienen op een aantal keren na verdwenen. Opvallend is juist de kentering na augustus 2018 voor wat betreft het aantal inzetten met de schokmodus. Vermoedelijk hangt dit samen met de aanpassingen die de politie vanaf dat moment doorvoerde, met name het hanteren van scherpere regels voor het gebruik van het stroomstootwapen.

Leren
De toepassing van de schokmodus door de collega’s van het team surveillancehonden is naar aanleiding van deze laatste monitor intensief besproken met de betrokken politie-ambtenaren en daarbij is aangegeven dat zij de ambtsinstructie strikt dienen te volgen. De vier inzetten zijn beoordeeld als proportioneel, maar wel onrechtmatig, omdat ze in strijd waren met de geweldsinstructie. In die zin is het ook een leertraject en daarbinnen zijn deze cases dan ook als zodanig besproken.
De Politieacademie heeft agenten gevraagd wat ze zouden hebben gedaan als ze niet over het stroomstootwapen hadden beschikt. Vrijwel alle agenten gaven aan dat ze in dat geval waarschijnlijk (zwaar) fysiek geweld en andere wapens, zoals de wapenstok, pepperspray, diensthond of het vuurwapen hadden moeten inzetten.

Standaarduitrusting
Sinds 2017 zit het stroomstootwapen als proef in de standaarduitrusting van agenten die werken in de incidentafhandeling in basisteams Zwolle en Amersfoort en het team surveillancehonden in Rotterdam en voorheen bij de ondersteuningsgroep Noord-Nederland. Vorig jaar heeft minister Grapperhaus van Justitie en Veiligheid op advies van de korpschef besloten om het stroomstootwapen landelijk in de Basis Politie Zorg in te voeren. Daarvoor wordt in totaal vijf jaar uitgetrokken. Die zijn nodig voor de aanbesteding van het wapen en de opleiding van 17.000 agenten voor het gebruik van het stroomstootwapen.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

SequriX

Artitech Kidde Commercial

Boon Edam
Seagate

Distri Company

VIGI

Suricat

IQSIGHT

Wordt een partner