Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Nenova

Teletek

VIGI

Eagle Eye Networks

ASSA ABLOY

Genetec

247kooi

Seagate

Uniview

Unii

Alphatronics

2N

Kidde Commercial

Crown Security Services

Eye Watch Security Group

Sequrix

VAIBS

IDIS

Add Secure

MOBOTIX

OpenEye

Paxton

SMC Alarmcentrale

HID

Secusoft

Paralax

Akuvox

Synguard

Milestone

MPL

CDVI

ARAS Security

Alarm.com

NIBHV

WatchTower

Ajax Systems

Securitas

Eizo

Optex

Connect Security

WBN Security

G4S

Paraat

Van Dusseldorp Training

Advancis

Lobeco

Roskam Groep

Masset

More2Safety

SmartCell

Regio Control Veldt

OSEC

VEB

Hanwha Vision Europe

LUGN

Aritech

VVNL

Top Security

SOBA

ADI

Trigion

Brivo

Bydemes

Network Optix

CSL

ASIS

Centurion

Alarm Meldnet

Seris

IQSIGHT

Service Centrale Nederland

HD Security

Supraenet

Axis Communications

Distri Company

Traka ASSA ABLOY

Zevix

SmartSD

Multiwacht Security

LTO wil boeren inzetten als extra ondersteuning bij natuurbranden

17 augustus 2026
Redactie
06:27

Boeren kunnen op meer plaatsen in Nederland een rol krijgen bij de bestrijding van natuurbranden, schrijft het AD. Brancheorganisatie LTO Noord wil de samenwerking tussen agrariërs en brandweer uitbreiden naar meerdere regio’s. In Ommen bestaat al tientallen jaren een vrijwillige ‘bosbrandweer’, waarbij ongeveer zestig boeren met trekkers en watertanks klaarstaan om de brandweer te ondersteunen.

De behoefte aan extra capaciteit neemt toe. In 2025 werden in Nederland meer dan 800 bos-, akker- en heidebranden geregistreerd. Ook in 2026 is de teller inmiddels boven de 800 uitgekomen, terwijl het jaar nog niet voorbij is. In 2023 waren er 314 natuurbranden. Grote branden, zoals die bij ’t Harde en recent bij Venray, laten zien hoeveel materieel en personeel daarvoor nodig kan zijn.
De brandweer kan niet onbeperkt capaciteit inzetten. Grote blusvoertuigen zijn bovendien niet altijd geschikt voor smalle bospaden en ook het aantal beschikbare blushelikopters is beperkt. Wanneer meerdere natuurbranden tegelijk uitbreken, kan daardoor druk ontstaan op de capaciteit die nodig is voor bijvoorbeeld woningbranden.

Waardevolle aanvulling

Volgens natuurbrandspecialist Jelmer Dam van Brandweer Nederland kunnen agrariërs een waardevolle aanvulling vormen. LTO Noord is enthousiast over het idee. Boeren beschikken vaak over grote giertanks waarmee zij aanzienlijke hoeveelheden water kunnen vervoeren. Ook kennen zij het lokale buitengebied goed.
De inzet moet wel onder duidelijke voorwaarden plaatsvinden. Boeren worden niet ingezet om zelfstandig het vuurfront te bestrijden. Zij kunnen onder begeleiding helpen met het aanvoeren van water, nablussen en het aanleggen van natte stroken om de verspreiding van vuur te vertragen. Ook kunnen zij brandbare vegetatie verwijderen.
In Ommen is hiervoor een vast protocol opgesteld. Bij een incident verzamelen de boeren zich op een afgesproken locatie en krijgen zij instructies van de brandweer. Bij iedere tractor rijdt bovendien een brandweerman mee, zodat de positie van de voertuigen bekend blijft.
Brandweer Nederland en LTO Noord willen de mogelijkheden voor uitbreiding verder bespreken. Daarbij wordt ook gekeken naar preventie, zoals het aanleggen van minder brandbare stroken rond agrarische percelen en natuurgebieden.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Seagate

SequriX

IQSIGHT

Boon Edam

VIGI

Artitech Kidde Commercial

More2Safety

Suricat

Distri Company

Eyewatch Security Group

Wordt een partner