Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

VisionPlatform.ai

ARAS

Seagate

VAIBS

CDVI

SOBA

Distri Company

NIBHV

MOBOTIX

Ajax Systems

SmartCell

Supraenet

WBN Security

Network Optix

SmartSD

Crown Security Services

Brivo

Masset

MPL

Paralax

Genetec

Multiwacht Security

Teletek

CSL

Uniview

VVNL

VEB

Trigion

OSEC

Bosch Security Systems

Optex

ADI

Nenova

Connect Security

Paxton

Unii

VGN Group

i-Pro

Aritech

ASIS

Alarm Meldnet

Sequrix

Top Security

VIGI

Alphatronics

Eizo

Akuvox

Bydemes

IDIS

VBN

Lobeco

Paraat

G4S

SMC Alarmcentrale

Seris

Secusoft

OpenEye

Eagle Eye Networks

Securitas

Synguard

Regio Control Veldt

ASSA ABLOY

Service Centrale Nederland

2N

Traka ASSA ABLOY

Hanwha Vision Europe

HD Security

Add Secure

Centurion

Milestone

LUGN

Kidde Commercial

Advancis

HID

Van Dusseldorp Training

Luchtvaart boos over verbod zwarte lijst

8 januari 2025
Redactie
11:38

Hoewel het aantal incidenten in de lucht fors stijgt, heeft het kabinet een streep gezet door het plan om een zwarte lijst op te zetten met passagiers die zich aan boord ernstig hebben misdragen. Deze lijst moet voorkomen dat dergelijke passagiers nog wel bij andere luchtvaartmaatschappijen welkom zijn. Ondertussen stijgt het aantal incidenten in de lucht explosief. In de eerste negen maanden van 2024 was er een toename van 43 procent, zo blijkt uit cijfers van de Inspectie Leefomgeving en Transport.

De Vereniging Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) is fel tegen het kabinetsbesluit. “Het is absurd dat iemand die op een vlucht naar Curaçao de veiligheid bedreigt, een week later probleemloos met een andere maatschappij terug kan vliegen”, zegt een woordvoerder tegen De Telegraaf. Samen met andere vakbonden pleit de VNV al jaren voor een zwarte lijst, idealiter met een Europees of mondiaal bereik.
Minister Madlener (Infrastructuur) ziet daar echter geen heil in. In een recente brief aan de Tweede Kamer stelt hij dat het delen van zwarte lijsten niet het juiste middel is om ordeverstoringen te verminderen. Hij verwijst naar onderzoek waaruit blijkt dat het aantal incidenten ondanks gedeelde lijsten tussen KLM en Transavia is toegenomen. Ook zijn juridische obstakels rond privacywetgeving een complicerende factor.

Kritiek op argumentatie
De VNV stelt dat de argumenten van Madlener tekortschieten. Volgens hen vergelijkt de minister selectief met cijfers uit een coronajaar met veel minder vluchten. Vakbonden zoals De Unie en FNV vinden dat de overheid de juridische uitdagingen moet aangaan. Het niet doorzetten van deze maatregel is een gemiste kans om de veiligheid aan boord te vergroten, aldus De Unie-voorman Reinier Castelein.
Luchtvaartmaatschappijen zoals KLM, TUI en Corendon zijn teleurgesteld. KLM pleit voor een internationale aanpak, terwijl Corendon en TUI benadrukken dat elk middel tegen raddraaiers moet worden benut. FNV Cabine roept op tot betere preventie op luchthavens. “Meer toezicht en signalering, bijvoorbeeld door horeca en beveiliging, kan problemen voor de vlucht al aanpakken”, zegt FNV-bestuurder David van de Geer.
Het schrappen van de zwarte lijst voelt voor velen als een stap terug, terwijl de incidenten blijven toenemen. De roep om betere maatregelen blijft onverminderd groot.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Boon Edam

SequriX

Distri Company

Seagate

VIGI

Suricat

Artitech Kidde Commercial

Wordt een partner