Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

WBN Security

Ajax Systems

Eizo

2N

Advancis

VBN

Nenova

Bosch Security Systems

Distri Company

Kidde Commercial

Synguard

Uniview

Traka ASSA ABLOY

Regio Control Veldt

Eagle Eye Networks

HID

Akuvox

SMC Alarmcentrale

Van Dusseldorp Training

Connect Security

CSL

VGN Group

IDIS

ADI

Lobeco

Optex

Seris

Trigion

Masset

Supraenet

Alarm Meldnet

Add Secure

Centurion

Milestone

Seagate

ASIS

Paxton

Genetec

Securitas

SmartCell

Alphatronics

Crown Security Services

VIGI

SOBA

OpenEye

VisionPlatform.ai

G4S

Service Centrale Nederland

CDVI

ASSA ABLOY

OSEC

Teletek

Aritech

Paraat

VAIBS

MPL

Multiwacht Security

Paralax

i-Pro

Bydemes

Sequrix

MOBOTIX

Secusoft

LUGN

Unii

VVNL

HD Security

Hanwha Vision Europe

Network Optix

NIBHV

ARAS

Brivo

VEB

SmartSD

Top Security

Maanden cel voor klimaatactie in Mauritshuis

2 november 2022
Redactie
22:01

Het Openbaar Ministerie eiste woensdag vier maanden cel waarvan twee voorwaardelijk tegen twee activisten die het vorige week hadden voorzien op het schilderij Meisje met de parel in het Mauritshuis. De twee werden veroordeeld tot twee maanden cel, waarvan een voorwaardelijk. 

Met de hoge eis wilde het Openbaar Ministerie een signaal afgeven, dat grotendeels door de rechter werd gevolgd: schilderijen hangen in musea om van te genieten, niet om ze misbruiken voor activistische doeleinden. Je blijft er van af. Het staat volgens het OM iedereen vrij om aandacht te vragen voor een zaak die hij of zij belangrijk vindt. Maar dat moet dan gebeuren zonder daarbij spullen van een ander geweld aan te doen. En dat is wat hier wel is gebeurd. De officier van justitie: “Een kunstwerk dat daar hangt voor iedereen, voor ons allemaal, om van te genieten, is besmeurd door verdachte die vonden dat hun boodschap voorrang had op al het andere.”
Het OM erkent dat het demonstratierecht een fundamenteel recht is, maar niet onbegrensd. Die harde grens ligt bij het plegen van strafbare feiten. “Daarin is wat ons betreft geen enkele ruimte”, zei de officier van justitie. Hij noemde het ook wrang dat door het plegen van strafbare feiten hun boodschap juist volledig naar de achtergrond verdween.

Voorverkenning
Drie activisten gingen vorige week donderdag het Mauritshuis binnen met een tube lijm, een blik verdikte tomatensoep, een briefje met een boodschap en een camera. In de zaal van het Meisje met de parel stapte een van hen over het hekje en lijmde zijn hoofd vast aan het schilderij. Een ander goot het blik soep over hem uit en las de boodschap voor, waarna ook hij zich vastlijmde, tegen de plaat waarop het schilderij is bevestigd. De derde was erbij om alles goed op beeld vast te leggen met maar liefst twee camera’s.
De drie Belgische verdachten hadden zich goed voorbereid. Ze waren met de auto naar Nederland gereden, hadden zich hier op straat omgekleed in shirtjes met een slogan en een van hen had binnen alvast de zaal geïnspecteerd. Nadat hij had vastgesteld dat er een glasplaat voor het schilderij zat, kwamen de anderen binnen en kon hun actie beginnen.

De schade
De schade bleef relatief beperkt, dankzij snel ingrijpen van museummedewerkers. De lijm en soep waren in de lijst gelopen, maar hadden het doek van Vermeer nog niet bereikt. Wel was de glasplaat die het schilderij beschermt vastgelijmd geraakt aan de lijst. De 19de-eeuwse lijst raakte beschadigd omdat deze moest worden losgesneden. De glasplaat was onbruikbaar geworden en moest worden vervangen. De stof op de achterplaat, speciaal ontworpen voor het museum, was gescheurd en moest worden vervangen. Meer dan 24 uur was het topstuk van het Mauritshuis daardoor niet te zien voor het publiek.
De verdachten hebben volgens het OM een enorm risico genomen met eeuwenoud en wereldberoemd cultureel erfgoed. “Stel je voor dat het glas was gebroken”, hield de officier van justitie voor, “of dat andere bezoekers in paniek raken en beginnen te duwen en te trekken. En dat dan allemaal rond zo’n kwetsbaar doek.”

Samen schuldig
De drie verdachten zijn wat het Openbaar Ministerie betreft samen verantwoordelijk voor de gehele actie en daarom ook alle drie schuldig aan de vernieling. Met hun actie hebben zij de grens overschreden van wat toelaatbaar is. En omdat hun actie past in een (internationale) trend, was het belangrijk om snel op zitting een oordeel te krijgen van een rechter.
Het Openbaar Ministerie eiste tegen beide verdachten vier maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk. De rechter deed ook meteen uitspraak en volgde grotendeels de redenering van het Openbaar Ministerie. De twee verdachten werden veroordeeld tot twee maanden cel, waarvan een voorwaardelijk. Vrijdag moet nog een derde verdachte voor de rechter komen, die niet instemde met vervolging via het supersnelrecht.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

VIGI

Distri Company

Suricat

Artitech Kidde Commercial

SequriX

Seagate

Boon Edam

Wordt een partner