Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Van Dusseldorp Training

Optex

MOBOTIX

OpenEye

Uniview

Trigion

Zevix

Top Security

Bydemes

SmartCell

NIBHV

Lobeco

VEB

Kidde Commercial

VisionPlatform.ai

Paralax

IDIS

Seris

Seagate

Securitas

Paxton

Eagle Eye Networks

Supraenet

VIGI

CDVI

Centurion

VVNL

Eizo

WBN Security

ASIS

Brivo

Masset

ARAS

Alphatronics

i-Pro

Genetec

OSEC

Traka ASSA ABLOY

Advancis

Nenova

ADI

Ajax Systems

Sequrix

Aritech

VBN

Network Optix

Add Secure

SMC Alarmcentrale

HD Security

Paraat

Connect Security

HID

Alarm Meldnet

Regio Control Veldt

IQSIGHT

VAIBS

2N

Unii

Multiwacht Security

ASSA ABLOY

Akuvox

Crown Security Services

SOBA

Teletek

Service Centrale Nederland

Synguard

G4S

MPL

Secusoft

Milestone

CSL

LUGN

Distri Company

Hanwha Vision Europe

SmartSD

Meer dan 1100 vuurwerkslachtoffers, vooral jongeren

6 januari 2025
Redactie
19:59

Tijdens de jaarwisseling zijn 1162 mensen behandeld vanwege vuurwerkletsel, iets minder dan de 1212 slachtoffers vorig jaar. Opvallend is de toename van het aandeel jongeren onder de slachtoffers: 37 procent was jonger dan 16 jaar, tegen 31 procent vorig jaar.

Uit cijfers van kenniscentrum VeiligheidNL blijkt dat het aantal slachtoffers op de spoedeisende hulp stabiel bleef, terwijl huisartsenposten minder meldingen kregen. Bijna een derde van de slachtoffers liep oogletsel op, terwijl meer dan een derde behandeld moest worden voor brandwonden. Zes procent van de slachtoffers kreeg gehoorschade.
Net als vorig jaar kwamen twee mensen om het leven door vuurwerkongelukken. De meeste gewonden (55 procent) waren zelf vuurwerk aan het afsteken, de rest waren omstanders.

Illegaal vuurwerk speelt grote rol
Bij bijna 10 procent van de ongevallen was een mortierbom betrokken, een zwaar illegaal type vuurwerk. Het aandeel slachtoffers door zwaar illegaal vuurwerk daalde van 29 naar 22 procent. Jongeren onder de 16 jaar raakten minder vaak gewond door zwaar illegaal vuurwerk (17 procent), maar er was een toename in letsel door lichter illegaal vuurwerk.
In steden met een lokaal vuurwerkverbod, zoals Amsterdam, Utrecht en Rotterdam, kwamen relatief veel slachtoffers voor. Zo was 25 procent van alle gewonden afkomstig uit deze regio’s. Volgens VeiligheidNL heeft een lokaal verbod beperkte effectiviteit.
Martijntje Bakker, voorzitter van VeiligheidNL, benadrukt dat een algeheel vuurwerkverbod noodzakelijk is. Ze verwijst naar de jaarwisseling van 2021-2022, toen een verbod tijdens de coronapandemie leidde tot een veel lager aantal slachtoffers. Bakker pleit voor een Europees verbod, omdat dit volgens haar het meest effectief is om letsel te voorkomen.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

SequriX

Suricat

Seagate

VIGI

IQSIGHT

Distri Company

Boon Edam

Artitech Kidde Commercial

Wordt een partner