Meer dan 700 aanhoudingen bij XR-demonstratie op A12

In Den Haag heeft de politie zaterdag meer dan 700 activisten van Extinction Rebellion (XR) aangehouden. De demonstranten blokkeerden urenlang de Utrechtsebaan, het Haagse deel van de A12, en voerden ook op andere verkeersknooppunten in de stad actie.
Het merendeel van de gearresteerde demonstranten werd met stadsbussen naar een locatie buiten de stad gebracht, bij het ADO-stadion. Twaalf activisten zijn aangehouden voor strafbare feiten, waaronder opruiing en mishandeling. Zij worden op het politiebureau verhoord.
De demonstratie op de A12 vormde het sluitstuk van een weeklange ‘wandelactie’ van XR, die vorige week in Arnhem begon. Klimaatactivisten eisten onder meer dat de overheid stopt met subsidies aan de fossiele industrie.
Terugkerende acties
De politie heeft de actievoerders meerdere keren gesommeerd de weg vrij te maken. Toen zij weigerden te vertrekken, werden waterkanonnen ingezet. Dit gebeurde eerst op de Koningskade en later ook op de A12.
|Volgens de politie werden de blokkades beëindigd op verzoek van de burgemeester. Door de acties moesten ambulances omrijden, wat leidde tot langere aanrijtijden. De autoriteiten benadrukten dat de openbare orde en de veiligheid van burgers vooropstonden bij hun besluit om in te grijpen.
De demonstratie is onderdeel van een reeks terugkerende acties van XR, waarmee de groep aandacht vraagt voor de klimaatcrisis en oproept tot dringende maatregelen.