Opent in een nieuw tabblad
Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

G4S

Genetec

Distri Company

Supraenet

Centurion

ASSA ABLOY

ARAS Security

Secusoft

Regio Control Veldt

NIBHV

IQSIGHT

SOBA

IDIS

HID

Van Dusseldorp Training

Sequrix

Trigion

SMC Alarmcentrale

Milestone

Bydemes

LUGN

Service Centrale Nederland

Ajax Systems

HD Security

VEB

Unii

Teletek

Optex

MOBOTIX

WBN Security

Hanwha Vision Europe

2N

OSEC

SmartCell

Connect Security

Advancis

Eizo

Roskam Groep

VVNL

SmartSD

Synguard

Seagate

CSL

Robin Telecom

Aritech

Uniview

Top Security

WatchTower

247kooi

Brivo

Seris

Traka ASSA ABLOY

Multiwacht Security

More2Safety

Network Optix

ASIS

Alphatronics

Alarm.com

CDVI

MPL

Lobeco

Nenova

VIGI

Kidde Commercial

Intergarde

Axis Communications

Add Secure

VAIBS

Zevix

Eye Watch Security Group

Paraat

Masset

ADI

OpenEye

Paxton

Paralax

Crown Security Services

Alarm Meldnet

Securitas

Akuvox

Minder woningbranden en lagere schadelast

16 oktober 2025
Redactie
06:34

Het aantal woningbranden in Nederland is in 2024 opnieuw gedaald. Verzekeraars ontvingen bijna 47.000 schadeclaims na brand in huis, tegenover ruim 51.000 het jaar daarvoor. In totaal werd zo’n 220 miljoen euro uitgekeerd, een forse daling ten opzichte van 289 miljoen in 2023. Dat blijkt uit de nieuwste Risicomonitor Woningbranden van het Verbond van Verzekeraars.

Volgens het Verbond zet de dalende trend, die sinds 2018 zichtbaar is, daarmee door. Toch blijft de organisatie waakzaam. “In bijna de helft van de gevallen is menselijk handelen de oorzaak”, zegt Richard Weurding, algemeen directeur van het Verbond. “Een ongeluk zit in een klein hoekje en kan grote gevolgen hebben. We zijn blij met de afname, maar aandacht voor preventie en bewustwording blijft noodzakelijk.”

Incidenten met accu’s en batterijen

Hoewel het totale aantal branden afneemt, baart één ontwikkeling zorgen: het aantal incidenten met accu’s en batterijen stijgt. Uit cijfers van Stichting Salvage blijkt dat 2,2 procent van de woningbranden vorig jaar vermoedelijk werd veroorzaakt door accu’s van elektrische fietsen, scooters of bromfietsen. Als ook andere apparaten met batterijen worden meegerekend – zoals gereedschap, speelgoed en mobiele telefoons – ligt dat aandeel zelfs op 5 procent.
Weurding waarschuwt voor de risico’s van slecht beveiligde of namaakopladers. “Het is vragen om problemen als je goedkope imitatieapparatuur gebruikt. Opladen moet veilig gebeuren, met originele accessoires. Dat verkleint het risico op brand en letsel aanzienlijk.”

Nationale Brandpreventieweken

De brandweer vraagt deze maand extra aandacht voor dit onderwerp tijdens de Nationale Brandpreventieweken, die dit jaar in het teken staan van ‘veilig laden’. Brandweerwoordvoerder Carolien Angevaren benadrukt het belang van eenvoudige voorzorgsmaatregelen. “Laad je accu op als je thuis bent, in een ruimte met een rookmelder en met de originele lader. We zien steeds vaker dat accubranden de vluchtweg blokkeren, wat levensgevaarlijk kan zijn.”
Ook Rob Baardse van de Nederlandse Brandwonden Stichting sluit zich daarbij aan. “Accubranden veroorzaken ernstig letsel en emotionele schade. Een werkende rookmelder en verantwoord laadgedrag kunnen levens redden.”
Hoewel de cijfers van 2024 een positieve trend laten zien, waarschuwen zowel verzekeraars als brandveiligheidsexperts dat de groei van elektrische voertuigen nieuwe risico’s met zich meebrengt. De oproep is helder: blijf alert, laad verstandig en investeer in brandpreventie.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

VIGI

Seagate

Eyewatch Security Group

Artitech Kidde Commercial

Distri Company

SequriX

More2Safety

Boon Edam

IQSIGHT

Suricat

Wordt een partner