Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Seagate

Uniview

VGN Group

NIBHV

Optex

Nenova

Hanwha Vision Europe

Aritech

Genetec

Trigion

Traka ASSA ABLOY

Alarm Meldnet

Hikvision

SmartSD

Network Optix

Secusoft

ADI

IDIS

Unii

ASIS

Multiwacht Security

Lobeco

Eizo

SmartCell

i-Pro

Milestone

ASSA ABLOY

VIGI

Service Centrale Nederland

WBN Security

Advancis

Bydemes

VAIBS

Distri Company

HD Security

Top Security

Akuvox

Van Dusseldorp Training

G4S

VisionPlatform.ai

VVNL

Teletek

Bosch Security Systems

HID

OpenEye

Add Secure

SOBA

MPL

ARAS

CDVI

Paxton

OSEC

Brivo

SMC Alarmcentrale

Seris

Eagle Eye Networks

Regio Control Veldt

LUGN

Sequrix

Kidde Commercial

Paraat

2N

Synguard

VEB

Crown Security Services

CSL

Alphatronics

Gold-IP

Ajax Systems

MOBOTIX

Connect Security

Paralax

Masset

Centurion

Securitas

Intrasec

VBN

Omstanders grijpen vaker in bij geweld dan gedacht werd

27 maart 2019
Redactie
13:06

Mensen die getuige zijn van een ruzie of andere vorm van geweld op straat, grijpen wel degelijk in om escalatie te voorkomen. Dat blijkt volgens de Volkskrant uit onderzoek door het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR).

Psychologen gingen er vele jaren van uit dat omstanders niet ingrijpen of de situatie gaan filmen in plaats van te helpen of 112 te bellen. In de wetenschap wordt dat ‘passieve-omstandereffect’ genoemd. Deels uit angst om betrokken te raken, maar ook omdat de meeste mensen ervan uitgaan dat anderen wel ingrijpen of de politie bellen. Nieuwe studies hebben de laatste jaren echter al aangetoond dat dit minder vaak gebeurt dan gedacht wordt.

Camerabeelden
De onderzoekers van het NSCR bekeken camerabeelden van een paar honderd incidenten op straat in Amsterdam, Kaapstad en de Britse stad Lancaster. In bijna alle gevallen bleek dat omstanders in actie komen. Hieruit leiden de onderzoekers af, dat omstanders overal in de wereld ingrijpen om hulp aan het slachtoffer te verlenen.
Alleen als het echt gevaarlijk wordt, zoals bij gewapende overvallen komen voorbijgangers niet snel in actie. Daar trekken mensen een grens, aldus de onderzoekers. Ook bij ruzies tussen stelletjes doen omstanders weinig, omdat ze dat zien als een onderonsje waar ze zich liever niet mee bemoeien. Verder wordt nauwelijks ingegrepen bij een ruzie tussen twee vrouwen.
Het was de eerste keert dat een groot onderzoek is gedaan naar het omstandereffect in het gewone leven. De resultaten verschijnen binnenkort in het Amerikaanse vakblad American Psychologist.

 

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Artitech Kidde Commercial

Boon Edam

Seagate

Distri Company

Suricat

VIGI

SequriX

Wordt een partner