Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

ASIS

Alarm Meldnet

VVNL

Akuvox

MOBOTIX

Hanwha Vision Europe

HD Security

Trigion

Secusoft

SOBA

Service Centrale Nederland

NIBHV

Securitas

VGN Group

Lobeco

SmartSD

VIGI

ASSA ABLOY

Brivo

Milestone

Sequrix

Distri Company

Optex

ADI

G4S

VEB

Alphatronics

Centurion

SMC Alarmcentrale

Genetec

Kidde Commercial

Seagate

i-Pro

Uniview

VisionPlatform.ai

CSL

WBN Security

IDIS

CDVI

Nenova

2N

ARAS

Eizo

Multiwacht Security

Traka ASSA ABLOY

Unii

Synguard

LUGN

MPL

Aritech

Ajax Systems

Paralax

Paxton

Eagle Eye Networks

Regio Control Veldt

VAIBS

VBN

Network Optix

Paraat

OpenEye

SmartCell

Supraenet

Bosch Security Systems

Masset

OSEC

Advancis

HID

Van Dusseldorp Training

Connect Security

Teletek

Add Secure

Crown Security Services

Bydemes

Seris

Top Security

Overheid adviseert NL-Alert-app van telefoon te verwijderen

1 mei 2020
Redactie
07:13

Het ministerie van Justitie en Veiligheid adviseert burgers om de informatie-app van NL Alert van hun telefoon te verwijderen. Dit omdat er een datalek in is geconstateerd. Na het verwijderen kunnen nog wel NL-Alerts worden ontvangen, omdat daarvoor een ander systeem wordt gebruikt.

Het ministerie heeft melding gemaakt bij de Autoriteit Persoonsgegevens van het data-lek in de aanvullende informatie-app van NL-Alert. De app is nog vrij nieuw en is bedoeld als aanvulling op het algemene NL-Alert alarmmiddel van de overheid in het geval van een noodsituatie. De app kan sinds begin maart worden gedownload door gebruikers van een Android- of iOS-toestel voor aanvullende informatiediensten. Intussen hebben circa 58.000 gebruikers deze extra informatie-app gedownload. Zij krijgen het advies om deze aanvullende NL-Alert-app te verwijderen van hun telefoon. Het verwijderen van de aanvullende app heeft geen gevolgen voor het ontvangen van alarmberichten van NL-Alert zelf, want het is een heel ander systeem.

Data naar externe dienst
In een brief aan de Tweede Kamer schrijft minister Grapperhaus van Justitie en Veiligheid dat nader onderzoek wordt gedaan naar de omvang van het data-lek in de aanvullende app en hoe het heeft kunnen ontstaan. Om naast alarmberichten van NL-Alert aanvullende informatiediensten via de app te kunnen leveren, bijvoorbeeld met pushberichten, moeten op dat moment locatiegegevens worden verzameld van de gebruikers die zich dan in een getroffen gebied begeven. Er zijn echter ook locatiegegevens en mogelijk andere persoonsgegevens, zoals informatie over het besturingssysteem en andere geïnstalleerde apps, bij een externe notificatiedienst terecht gekomen zonder dat de gebruikers daarvoor toestemming hebben gegeven. Deze externe dienst is verzocht het verzamelen van data via de app per direct te staken en de al verzamelde data te vernietigen.

Dichten data-lek
Er worden nu maatregelen genomen om de aanvullende app op een andere, veiliger manier in te richten. Zolang dit proces niet is voltooid, is het advies de app te verwijderen. Er zal binnen enkele dagen een update van de app worden verspreid, waarin de betreffende externe dienst is verwijderd. Daarmee wordt het lek zo snel mogelijk gedicht.
De NL-Alert app is volgens het ministerie een waardevolle aanvulling op de crisiscommunicatiemiddelen van de overheid. Tegelijkertijd moeten burgers erop kunnen vertrouwen dat er op zorgvuldige wijze met hun persoonsgegevens wordt omgegaan. Minister Grapperhaus heeft de Auditdienst Rijk (ADR) gevraagd onderzoek te doen naar de gang van zaken. De ADR heeft hiermee ingestemd.
Zodra er meer bekend is over het data-lek zal die informatie worden verspreid via de website van NL-Alert en wordt ook weer de Tweede Kamer geïnformeerd.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Distri Company

Seagate

Artitech Kidde Commercial

VIGI

Suricat

SequriX

Boon Edam

Wordt een partner