Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

2N

Ajax Systems

VisionPlatform.ai

SOBA

Alphatronics

VGN Group

Top Security

SmartCell

Bydemes

OpenEye

VAIBS

Centurion

Hanwha Vision Europe

Genetec

Aritech

Paralax

Traka ASSA ABLOY

Gold-IP

Brivo

CDVI

LUGN

CSL

Optex

Akuvox

Eagle Eye Networks

Synguard

Trigion

Teletek

Lobeco

Seris

Bosch Security Systems

WBN Security

i-Pro

HID

NIBHV

SmartSD

Milestone

Distri Company

Uniview

Multiwacht Security

VEB

SMC Alarmcentrale

Connect Security

Eizo

ASIS

Add Secure

VBN

ADI

Securitas

Service Centrale Nederland

Unii

IDIS

Kidde Commercial

Hikvision

Network Optix

Advancis

Secusoft

Alarm Meldnet

VIGI

Regio Control Veldt

MPL

HD Security

Intrasec

MOBOTIX

G4S

Van Dusseldorp Training

VVNL

OSEC

Crown Security Services

Seagate

Masset

Paraat

ARAS

Nenova

Paxton

Sequrix

ASSA ABLOY

Raad van State-oordeel over cao-kwestie

30 oktober 2024
Redactie
13:58

De Raad van State heeft beslist dat alle particuliere beveiligingsbedrijven gebonden zijn aan de cao Particuliere Beveiliging en niet een andere cao mogen volgen. Met die andere cao wordt met name de cao Veiligheidsdomein bedoeld, die vooral gunstig is voor bedrijven met een sterk wisselende vraag, zoals evenementenbeveiligers. Van de cao maken echter ook reguliere beveiligingsbedrijven gebruik, wat volgens de Nederlandse Veiligheidsbranche tot oneerlijke concurrentie leidt.

De uitspraak van de Raad van State vormt volgens de Nederlandse Veiligheidsbranche het sluitstuk van een jarenlange juridische strijd over cao’s binnen de beveiligingssector. “Verschillende ministeriële beslissingen en gerechtelijke uitspraken verder is nu een einde gekomen aan deze dispensatie”, aldus NVB-voorzitter Ard van der Steur. De uitspraak betekent dat bedrijven die zich vanaf 2019 aan een andere cao hebben gehouden alsnog met terugwerkende kracht vanaf 2019 de Cao Particuliere Beveiliging moeten toepassen. Bedrijven die hun medewerkers tenminste op het niveau van die cao hebben beloond, hebben al aan hun verplichtingen voldaan. De partijen betrokken bij de Cao Particuliere Beveiliging hebben aangekondigd zoals gebruikelijk te blijven controleren of hun cao daadwerkelijk goed is toegepast. Wie dat niet doet, belandt op een zwarte lijst.

Concurrentie op prijs
De Cao Particuliere Beveiliging is volgens de Nederlandse Veiligheidsbranche de afgelopen jaren steeds algemeen verbindend verklaard en was daarmee in beginsel van toepassing op alle beveiligingsbedrijven. Die status is nu door de uitspraak van de Raad van State effectief hersteld. Van der Steur stelt blij te zijn dat de duidelijkheid terug is in de markt en er een einde komt aan de mogelijkheid om de Cao Particuliere Beveiliging te omzeilen. De CNV bij monde van Erik Honkoop, onderhandelaar voor vakbond CNV, noemt de uitspraak een doorbraak. “Jarenlang hebben we te maken gehad met ondermijning van cao-afspraken. Dat zorgde voor onrust door ongebreidelde concurrentie op prijs. Dat trok de sector als geheel naar beneden. Deze uitspraak schept ruimte om te werken aan de waardering en professionaliteit van beveiligers.” Volgens FNV-onderhandelaar Félix Alejandro Pérez maakt de uitspraak duidelijk dat dispensatie voor deze cao te makkelijk is verleend. “Wij zijn blij met de uitspraak om zijn betekenis voor de cao PB, maar ook omdat hiermee een nieuw strenger kader is ontstaan voor dispensatieverlening op algemeen-verbindend verklaren.”

Dispensatie
Voor evenementen- en horecabeveiligers verandert er niets. In artikel 3 van de cao Particuliere Beveiliging staat dat evenementen- en horecabeveiligers onder een eigen rechtsgeldige cao mogen vallen. Dat kan ook niet anders, want hun werkgevers kampen met een tijd- en seizoengebonden vraag, die door de nu algemeen bindend verklaarde cao Particuliere Beveiliging niet wordt gefaciliteerd. Mensen in vaste dienst nemen voor 36 uur in de week is geen optie, omdat de medewerkers dan het grootste deel van het jaar niets te doen hebben, terwijl zij wel recht hebben op een volledig salaris. De kwestie kwam aan het rollen, toen bleek dat naast evenementen- en horecabeveiligers ook reguliere beveiligingsorganisaties lid van de VVNL (toen nog VBe-NL) werden en de cao van deze branchevereniging gingen toepassen. Maar volgens de VVNL houden slechts zo’n acht van de ruim 200 leden zich bezig met onder andere werkzaamheden die ook door leden van de NVB worden verricht.

Compenseren
De VVNL vond het oordeel van de Raad van State wat ‘kort door de bocht’. Er is volgens directeur Leon Vincken alleen gesproken over de ontbrekende motivatie van de minister om aan ‘alle’ VVNL-leden dispensatie te verlenen voor de algemeen bindend verklaarde cao Particuliere Beveiliging. Er is niet inhoudelijk ingegaan op de afzonderlijke cao’s en op wat daar zoal aan mankeert, zoals onderbetaling van beveiligers die nu 6 procent minder verdienen dan waar zij conform de huidige cao recht op zouden hebben. “Onze leden moeten hun medewerkers met terugwerkende kracht compenseren als zij te weinig hebben betaald. Beveiligers verdienen onder de cao Veiligheidsdomein echter meer dan onder de andere cao. Dus eigenlijk zouden onze leden geld terug moeten vragen aan hun medewerkers, maar dat gaat uiteraard niet gebeuren.” De VVNL gaat zich met de achterban beraden op vervolgstappen. “Wordt vervolgd”, besluit Vincken wat grimmig.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

SequriX

Suricat

Artitech Kidde Commercial

VIGI

Boon Edam

Seagate

Distri Company

Wordt een partner