Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Centurion

Lobeco

VAIBS

ASSA ABLOY

Secusoft

Distri Company

IQSIGHT

Seris

OSEC

Paralax

Kidde Commercial

Add Secure

Aritech

HID

OpenEye

Crown Security Services

Service Centrale Nederland

Paxton

ARAS

LUGN

Akuvox

Teletek

MOBOTIX

Regio Control Veldt

Uniview

Zevix

NIBHV

VIGI

SMC Alarmcentrale

Genetec

VisionPlatform.ai

Bydemes

Milestone

Synguard

MPL

Ajax Systems

Optex

Seagate

Eagle Eye Networks

Sequrix

Advancis

Traka ASSA ABLOY

Top Security

Eizo

WBN Security

Unii

Alarm Meldnet

i-Pro

IDIS

Masset

ASIS

CDVI

Trigion

Brivo

Nenova

Network Optix

Multiwacht Security

Van Dusseldorp Training

Supraenet

Connect Security

G4S

VVNL

Alphatronics

ADI

2N

SmartCell

Paraat

CSL

Hanwha Vision Europe

SmartSD

VBN

HD Security

Securitas

SOBA

VEB

Roep om meer bevoegdheden tegen online ordeverstoringen

12 januari 2023
Redactie
08:30

Den Haag, Delft en Zoetermeer willen een online gebiedsverbod instellen. Eerder gebeurde dit al in Amsterdam, Haarlem en Utrecht, maar het is nog niet duidelijk of een dergelijke maatregel stand houdt bij de rechter. 

Het online gebiedsverbod is bedoeld om het jongeren onmogelijk te maken elkaar via internet (sociale media) op te roepen om te gaan rellen of andere misdrijven te plegen. Vooral tijdens de coronarellen bleek uit later onderzoek, dat de jongeren via sociale media exact wisten waar zij vernielingen konden aanrichten, met een kleine kans om door de politie gepakt te worden. Binnen de overheid ontstond zo behoefte aan een instrument om ‘ongeregeldheden op internet’ aan te pakken. Het is alleen nog lang niet duidelijk hoe dat moet gebeuren en wie daarvoor welke bevoegdheden krijgt. Burgemeesters zeggen zonder een dergelijke bevoegdheid geen veiligheidsbeleid te kunnen uitvoeren.

Experimenten
Intussen wordt geëxperimenteerd met creatieve toepassing van bestaande regelgeving, zoals het verbod op opruiing. Burgemeester Sharon Dijksma van Utrecht legde bijvoorbeeld een last onder dwangsom op aan iemand die zich online schuldig had gemaakt aan opruiing. Als de verdachte het nog eens zou doen, zou de dwangsom moeten worden betaald. De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema wil online gebiedsverboden opleggen om zo mensen te kunnen verbieden om op een bepaalde manier uitingen op sociale media te plaatsen. Zij haalt de wettelijke grondslag hiervoor uit de Gemeentewet. Rian de Jong, universitair hoofddocent staatsrecht aan de Radboud Universiteit Nijmegen, zegt tegenover Binnenlands Bestuur daar kritisch over te zijn. Welke uitingen je mag doen is volgens haar geregeld in het Wetboek van Strafrecht en niet in de Gemeentewet. Een burgemeester mag dus geen maatregelen nemen gericht op uitingen. Bovendien is vrijheid van meningsuiting een van de kernwaarden van de rechtsstaat. De Grondwet verbiedt censuur, wat het onmogelijk maakt om uitingen vooraf te verbieden om vervolgens te controleren of het verbod wordt nageleefd. Verder is het juridisch niet eenvoudig om communicatie te controleren op eventuele strafbare berichten.

Geen grip op online wereld
Burgemeesters kampen al langer met het probleem dat zij de orde en veiligheid moeten handhaven met wetten die alleen op het fysieke domein zijn gebaseerd. Op de online wereld hebben zij geen grip, terwijl internet voor ordeverstoorders hét middel is geworden om zoveel mogelijk ellende te kunnen veroorzaken met een minimale kans om opgepakt te worden. Bovendien beperken de instrumenten voor handhaving zich tot de openbare orde. Wat ‘achter de voordeur’ gebeurt, zoals online opruien, kan zo niet worden aangepakt. Opruien kan sowieso alleen achteraf worden gesanctioneerd, wat preventief optreden juridisch in de weg staat. De trucjes om deze wetten te omzeilen, zijn volgens De Jong al snel in strijd met de vrijheid om te demonstreren en de vrije meningsuiting, zoals vastgelegd in de Grondwet. Om tot een effectieve aanpak te komen zullen de politiek en rechterlijke macht moeten kijken of een wettelijke regeling wenselijk of noodzakelijk is, of deze houdbaar is voor de rechter, of de regeling te handhaven is en of dat effect heeft.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Artitech Kidde Commercial

Distri Company

Boon Edam
Seagate

Suricat

SequriX

VIGI

IQSIGHT

Wordt een partner