Steeds meer Nederlanders bang voor inbraak
Ongeveer 12 procent van de Nederlanders denkt dat de kans groot is dat bij hen wordt ingebroken. Dat aantal stijgt al sinds 2008, vooral bij inwoners van weinig stedelijke gebieden en 65-plussers. Toch zijn deze groepen nog steeds het minst bang voor inbraak.
De toename is opmerkelijk, omdat het aantal slachtoffers van (een poging tot) inbraak nauwelijks steeg. In 2013 schatte ongeveer twaalf procent van de Nederlandse bevolking van 15 jaar of ouder de kans op inbraak in hun woning (heel) groot in. Bijna de helft van de inwoners denkt dat die kans (heel) klein is. Inwoners van het platteland en 65-plussers zijn het minst bang voor inbraak.
In de periode 2008-2013 steeg het percentage inwoners dat de kans op woninginbraak (heel) groot acht van 8,4 naar 12,1 procent. Deze stijging kan niet worden verklaard doordat meer mensen naar eigen zeggen daadwerkelijk slachtoffer zijn geworden van (poging tot) inbraak. Een mogelijke verklaring hiervoor is dat er steeds meer aandacht is voor criminaliteit. Zo zijn er voorlichtingscampagnes over inbraakpreventie en komen inbraken ook vaker in het (lokale) nieuws.
Bij de inwoners van de ‘weinig stedelijke gebieden’ verdubbelde het aandeel dat de kans op woninginbraak (heel) groot vond, van vijf naar tien procent. Ook dit kan niet worden verklaard door een toename van het daadwerkelijke aandeel slachtoffers van inbraak over deze periode.
Bron: cbs.nl