Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

ADI

ARAS

Masset

Centurion

Uniview

Bosch Security Systems

Alarm Meldnet

SOBA

Brivo

Seris

HID

VVNL

VGN Group

Unii

OpenEye

Eizo

Synguard

Sequrix

Genetec

MOBOTIX

Milestone

Service Centrale Nederland

Distri Company

VAIBS

LUGN

WBN Security

Alphatronics

Van Dusseldorp Training

SmartSD

Regio Control Veldt

IDIS

ASSA ABLOY

Aritech

Nenova

Seagate

VisionPlatform.ai

HD Security

i-Pro

Optex

NIBHV

MPL

Trigion

G4S

2N

Teletek

SmartCell

Kidde Commercial

Top Security

VEB

Eagle Eye Networks

Hanwha Vision Europe

Paralax

Secusoft

CDVI

Bydemes

Paraat

Ajax Systems

Paxton

Lobeco

Akuvox

Securitas

VBN

SMC Alarmcentrale

Traka ASSA ABLOY

OSEC

VIGI

Network Optix

Crown Security Services

Multiwacht Security

ASIS

Advancis

Add Secure

Supraenet

Connect Security

CSL

Tienduizend verdachten van geweld tegen veiligheidsmensen

26 april 2023
Redactie
12:40

Bijna 10.000 mensen hebben zich vorig jaar schuldig gemaakt aan geweld tegen mensen met een publieke taak. Dat rapporteert het Openbaar Ministerie. Het gaat onder andere om geweld tegen politieagenten, boa’s en ambulancemedewerkers. Meestal gaat het om schelden of dreigen. Een op de drie verdachten gebruikte volgens het OM fysiek geweld.

Er is sprake van een lichte toename ten opzichte van 2019. Toen registreerde het Openbaar Ministerie nog 9500 verdachten, die zich schuldig hadden gemaakt aan geweld tegen mensen met een publieke taak. Maar hoewel het aantal zaken vrij constant is, worden de delicten waarvan aangifte is gedaan zwaarder, zo zegt Lisan Wösten. Zij is plaatsvervangend hoofdofficier van justitie in Rotterdam en bij het OM verantwoordelijk voor de aanpak van geweld tegen personen met een publieke taak. Zo werden tijdens de jaarwisseling in ‘s-Gravendeel ME-ers ernstig belaagd. En naar agenten en beveiligers bij de Johan Cruijff Arena werd een mortierbom gegooid.

Hogere straffen
Om dergelijk geweld aan te pakken, heeft het Openbaar Ministerie de mogelijkheid om aanzienlijk hogere straffen te eisen. Ook wordt zo veel mogelijk lik-op-stukbeleid toegepast. Zo vindt woensdag een supersnelrechtzitting plaats tegen een man die afgelopen weekend in Brunssum een politieagent zou hebben mishandeld, bedreigd en beledigd. Politieagenten en boa’s krijgen het meest met geweld te maken, maar ook medewerkers van andere hulpdiensten, ambtenaren, personeel van woningcorporaties, zorgmedewerkers, conducteurs en scheidsrechters zijn regelmatig het slachtoffer. Soms gaat het om notoire relschoppers die op een confrontatie uit zijn, maar , maar ook worden hulpverleners regelmatig bedreigd of aangevallen door mensen met een psychische stoornis. Bij ambulancemedewerkers gaat het vaak om betrokkenen die kritiek hebben op de werkwijze en hun emoties niet kunnen beheersen.

Taak voor werkgevers
Behalve de overheid hebben volgens Wösten ook de werkgevers een taak om het aantal incidenten omlaag te krijgen. Zij moeten volgens haar zorgen voor een veilig werkklimaat en duidelijk maken dat ze het niet accepteren, als iemand aan hun werknemers komt. De plaatsvervangend hoofdofficier van justitie heeft meegemaakt dat er bij een organisatie honderd meldingen waren van incidenten, maar dat er toch maar tien keer aangifte was gedaan. Zij benadrukt dat het doen van aangifte altijd belangrijk is. Geweld tegen hulpverleners heeft prioriteit, zodat daders op een hoge straf kunnen rekenen. Toch hoefden vorig jaar maar 58 procent van de verdachten zich voor de rechter te verantwoorden. 16 procent van de zaken werd geseponeerd wegens gebrek aan bewijs en de overige daders kwamen er met een boete vanaf.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Distri Company

SequriX

VIGI

Boon Edam

Seagate

Artitech Kidde Commercial

Suricat

Wordt een partner