Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Akuvox

HID

NIBHV

Multiwacht Security

MOBOTIX

Brivo

ARAS Security

ADI

Paxton

Alarm Meldnet

ASSA ABLOY

Lobeco

Roskam Groep

Seris

VEB

Alarm.com

Eye Watch Security Group

CDVI

OSEC

Top Security

Service Centrale Nederland

Traka ASSA ABLOY

HD Security

Unii

OpenEye

WBN Security

Paraat

Synguard

Aritech

Trigion

Centurion

Ajax Systems

Milestone

ASIS

CSL

SMC Alarmcentrale

MPL

Eagle Eye Networks

Connect Security

G4S

Sequrix

Secusoft

IQSIGHT

Van Dusseldorp Training

Optex

247kooi

Regio Control Veldt

Kidde Commercial

Eizo

Network Optix

LUGN

Teletek

Hanwha Vision Europe

SmartCell

Seagate

Crown Security Services

VVNL

SOBA

WatchTower

Distri Company

Genetec

Uniview

VIGI

Alphatronics

Zevix

Add Secure

Axis Communications

SmartSD

Masset

Supraenet

Bydemes

Nenova

IDIS

More2Safety

Advancis

VAIBS

2N

Securitas

Paralax

Tijdens carnaval 2 keer zo veel inbraken in het Zuiden

27 februari 2025
Redactie
13:04

Inbrekers zien hun kans schoon tijdens carnaval. Wanneer de zuidelijke provincies buiten de deur feest vieren, slaan inbrekers twee keer zo vaak toe als normaal. In Noord-Brabant vinden tijdens carnaval 80 procent meer inbraakpogingen plaats dan gemiddeld. Dit blijkt uit onderzoek van Independer op basis van een ingediend Woo-verzoek bij de Politie. Limburg spant de kroon: hier is tijdens carnaval een stijging van maar liefst 121 procent.

Deze statistieken zijn gebaseerd op de inbraakcijfers van 2022 en 2023, de meest recente jaren waarvoor cijfers per dag beschikbaar zijn. In Gelderland, waar in sommige gebieden ook carnaval wordt gevierd, is een iets kleinere inbraakpiek te zien tijdens de carnavalsperiode. Inbrekers slaan hier 44 procent vaker toe dan op een gemiddelde dag.

Inbraakproof
Wie komend weekend feest viert, moet dus goed de deur op slot doen. Michel Ypma, expert woonverzekeringen bij Independer, waarschuwt: “Ga je tijdens carnaval op stap? Zorg er dan voor dat je huis inbraakproof is. Bij het claimen van een schade zal een verzekeraar altijd kijken of het huis goed is afgesloten. Ze willen eigenlijk zien dat je alles hebt gedaan om een inbraak te voorkomen. Er zijn ook verzekeraars die korting geven op de premie als je aantoonbaar extra veiligheidsmaatregelen hebt genomen.”

Vrijdag voor carnaval het populairst in Limburg
Naast de algehele stijging tijdens carnaval, zijn er ook nog verschillen te zien tussen de afzonderlijke carnavalsdagen. Zo wordt in de provincie Limburg vooral op de vrijdag van het carnavalsweekend veel meer ingebroken. Waar er op een gemiddelde dag in Limburg 58 inbraakpogingen gedaan worden, is dat op de vrijdag van carnaval 165 keer; bijna drie keer zo vaak.
In Noord-Brabant en Gelderland is juist de carnavalsmaandag favoriet onder inbrekers. In beide provincies is er dan ongeveer een verdubbeling van het aantal inbraakpogingen te zien ten opzichte van het daggemiddelde (Noord-Brabant: 306 in plaats van 142, Gelderland: 202 in plaats van 105).

Grote verschillen tussen het Zuiden en de rest van Nederland
Dat deze pieken in inbraakpogingen aan carnaval gerelateerd lijken te zijn, wordt duidelijk door de verschillen met de rest van het land. In de provincies waar niet zo uitbundig carnaval gevierd wordt, is dezelfde piek namelijk niet zichtbaar.
Als je kijkt naar de top 10 bijzondere kalenderdagen met de meeste inbraakpogingen in heel Nederland, zijn de vrijdag en zaterdag van het carnavalsweekend te zien op plek 8 en 9, met een stijging van zo’n 25 procent ten opzichte van het gemiddelde. Zoom je in op de vakantieregio Zuid, dan wordt opeens de helft van deze top 10 bekleed door carnavalsdagen. De carnavalszondag staat hierbij zelfs op plek 5, met een stijging van 55 procent. Alleen de kerstdagen (inclusief kerstavond) en Nieuwjaarsdag zijn dan populairder bij inbrekers.

Aangifte doen belangrijk voor de verzekering
Gelukkig zijn niet alle inbraakpogingen ook succesvol. Soms vertrekken inbrekers weer zonder je spullen buit te maken. Toch is het aan te raden om aangifte te doen als er een poging is gedaan.
Expert woonverzekeringen Michel Ypma: “Ook al mislukt de poging tot inbraak, dan adviseer ik toch altijd om aangifte bij de politie te doen. Ze weten dan dat er dieven actief zijn in die buurt, maar het is ook nodig voor jouw eigen woonverzekering. Als je braakschade wilt verhalen bij de verzekeraar dan is daarvoor een aangifte nodig.”

Klik hier voor meer informatie over het onderzoek.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

VIGI

Artitech Kidde Commercial

IQSIGHT

Boon Edam

Suricat

Seagate

Eyewatch Security Group

SequriX

More2Safety

Distri Company

Wordt een partner