Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Eizo

HD Security

Trigion

CSL

ASIS

VVNL

OpenEye

Masset

SMC Alarmcentrale

MPL

Kidde Commercial

Synguard

Service Centrale Nederland

Alarm.com

Seagate

Teletek

Paraat

WatchTower

VIGI

IDIS

Uniview

Securitas

Network Optix

Aritech

Alarm Meldnet

Nenova

Paxton

Akuvox

Add Secure

Ajax Systems

SmartSD

Brivo

MOBOTIX

2N

ADI

Crown Security Services

G4S

Bydemes

SmartCell

VEB

Seris

SOBA

ASSA ABLOY

CDVI

VAIBS

OSEC

Regio Control Veldt

Supraenet

Axis Communications

Optex

HID

Traka ASSA ABLOY

IQSIGHT

Top Security

Secusoft

Paralax

Centurion

Unii

Hanwha Vision Europe

Multiwacht Security

Genetec

WBN Security

LUGN

Alphatronics

Distri Company

Zevix

Eagle Eye Networks

NIBHV

Connect Security

Milestone

Lobeco

Van Dusseldorp Training

ARAS

Advancis

Sequrix

Verscherpt toezicht helpt niet tegen recidive overvallers

8 oktober 2020
Redactie
06:15

Uit onderzoek door het WODC blijkt dat verscherpt reclasseringstoezicht niet voorkomt dat overvallers opnieuw de fout in gaan. 40 procent pleegt binnen 2 jaar opnieuw een misdrijf en 2 procent pleegt in die periode opnieuw een overval.

In het afgelopen decennium voerde de overheid verschillende maatregelen in om overvallen (diefstal met (bedreiging van) geweld in een afgeschermde ruimte) tegen te gaan. Zo is sinds 2012 geleidelijk verscherpt reclasseringstoezicht voor overvallers ingevoerd. Het WODC (Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatie-Centrum) onderzocht hoe het intensievere toezicht wordt ingezet en hoe dit samenhangt met recidive. Uit het onderzoek blijkt dat het verscherpte toezicht bij overvallers niet altijd wordt toegepast. Daarnaast lijken de resultaten erop te wijzen dat verscherpt toezicht niet meer recidive na het toezicht voorkomt dan toezicht in de gebruikelijke vorm.

Voorwaarden
Bij reclasseringstoezicht moet een overvaller zich als onderdeel van een (voorwaardelijke) straf of maatregel voor een bepaalde periode houden aan voorwaarden, waarop de reclassering toezicht houdt. De verscherpte toezichtmaatregelen betreffen het toepassen van langdurig toezicht, het toepassen van toezicht met de hoogste contactfrequentie tussen de onder toezicht gestelde en de toezichthouder, en elektronische controle middels een enkelband.

Niet altijd toegepast
Het ministerie van Justitie en Veiligheid verwacht dat in principe alle maatregelen voor intensiever toezicht (lange duur, hoogste contactfrequentie en een enkelband) worden toegepast bij alle overvallers. Dit bleek echter niet het geval bij overvallers met toezicht in de periode 2012 tot en met 2016. De reclassering zegt maatwerk van belang te vinden en daarom voor elke individuele overvaller te kijken naar wat nodig is binnen het toezicht. Tegelijkertijd valt op dat de verscherpte toezichtmaatregelen wel bij een substantieel deel van de overvallers worden toegepast en dat ze ook aanzienlijk vaker worden toegepast dan bij de totale groep van onder toezicht gestelden.

Recidive
Ruim 40 procent van de onder toezicht gestelde overvallers heeft binnen twee jaar na de periode van toezicht een nieuw delict gepleegd dat heeft geleid tot een strafzaak. Specifiek gekeken naar overvalsrecidive blijkt dat twee procent van de onder toezicht gestelde overvallers binnen twee jaar opnieuw een overval heeft gepleegd die geleid heeft tot een nieuwe strafzaak.

Geen samenhang
Het onderzoek heeft niet kunnen vaststellen dat de verscherpte toezichtmaatregelen bij overvallers samenhangen met een lagere of hogere kans op algemene recidive. De resultaten lijken er dan ook op te wijzen dat verscherpt toezicht niet meer recidive voorkomt dan toezicht in de gebruikelijke vorm. Dit komt overeen met bevindingen uit internationaal onderzoek naar de effectiviteit van vergelijkbare intensieve toezichtprogramma’s bij onder toezicht gestelden. Er is echter ook een alternatieve verklaring mogelijk: het zou kunnen dat de overvallers die te maken krijgen met verscherpte toezichtmaatregelen op voorhand al een groter recidiverisico hebben en dat de recidive bij dit deel van de overvallers nóg hoger had gelegen als de verscherpte toezichtmaatregelen niet waren ingezet.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Seagate

VIGI

Artitech Kidde Commercial

Boon Edam

Suricat

IQSIGHT

Distri Company

SequriX

Wordt een partner