Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Network Optix

Regio Control Veldt

Top Security

NIBHV

HD Security

IDIS

Eagle Eye Networks

Van Dusseldorp Training

Secusoft

Advancis

ADI

Crown Security Services

WatchTower

Traka ASSA ABLOY

G4S

Roskam Groep

2N

Seris

VVNL

Eizo

SOBA

WBN Security

Unii

Akuvox

Zevix

Nenova

Securitas

MPL

IQSIGHT

Add Secure

Genetec

CDVI

Lobeco

Supraenet

CSL

Aritech

Uniview

SmartCell

SMC Alarmcentrale

Trigion

SmartSD

Paralax

Synguard

Alarm Meldnet

HID

Multiwacht Security

Alphatronics

Seagate

Hanwha Vision Europe

Brivo

247kooi

Connect Security

LUGN

Masset

ASIS

Service Centrale Nederland

Teletek

Eye Watch Security Group

VIGI

More2Safety

Milestone

Alarm.com

MOBOTIX

ASSA ABLOY

VAIBS

Paraat

Optex

Ajax Systems

ARAS Security

Bydemes

Axis Communications

OSEC

Kidde Commercial

Paxton

OpenEye

VEB

Centurion

Sequrix

Distri Company

Wanneer is het strafbaar met een nepnaam internet op te gaan?

17 september 2015
Redactie
05:30

Roel Stellinga (18) ontdekte vorige maand bij toeval dat zijn foto’s van Facebook werden misbruikt door ene ‘Oscar’.

beveiligingsforuMDat las ik in het AD. Via dit nepprofiel – en dus met zijn foto’s – werden jonge meisjes benaderd. De les van Roels vader: “Als je je account niet goed afschermt, kan het blijkbaar toch vrij gemakkelijk gebeuren dat er misbruik wordt gemaakt van je foto’s.” Met aanverwant de vraag, hoe strafbaar is dat, een nepprofiel?

Op zich is het volgens mij niet strafbaar om een valse naam te gebruiken op internet. Sterker nog, dat is een goed idee vanwege de privacyproblemen die je tegen kunt komen als je onder je eigen naam online gaat.

Bij een naam hoort een plaatje, en als je naam vals is dan ligt het voor de hand om ook niet je eigen foto te gebruiken. Dat gebeurt evenzo massaal, en ook daar lijkt me (afgezien van auteursrecht van de fotograaf) weinig mis mee. Tenminste, zolang het plaatje evident niet de indruk wekt jouzelf af te beelden.

Gebruik je andermans profielfoto, dan wek je de indruk dat jij die persoon bent. Dan zou de vraag voor mij worden, kan jouw publiek die persoon herkennen en dus denken dat jij het bent? Het maakt nogal uit of je zoals hier een foto van een stadsgenoot gebruikt of van een willekeurige Amerikaan als je in Nederland actief gaat chatten en profielen. In dat laatste geval zie ik juridisch gezien niet echt een probleem.

Als je iemand anders identiteit aanneemt, dan heet dat juridisch identiteitsfraude en dat is strafbaar. De wet (art. 231b Strafrecht) bepaalt:

Hij die opzettelijk en wederrechtelijk identificerende persoonsgegevens, niet zijnde biometrische persoonsgegevens, van een ander gebruikt met het oogmerk om zijn identiteit te verhelen of de identiteit van de ander te verhelen of misbruiken, waardoor uit dat gebruik enig nadeel kan ontstaan, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of geldboete van de vijfde categorie.

(‘Verhelen’ betekent ‘verhullen, achterhouden’.) Hiermee is het dus eenvoudiger geworden dan vroeger: toen was identiteitsfraude op zich niet strafbaar maar moest er ook een ander strafbaar feit worden gepleegd, zoals oplichting of smaad.

Die ander moet “enig nadeel” lijden door de fraude. Enkel chatten met andermans foto lijkt me niet snel ‘nadeel’, tenzij je zoals hier de grens van het strafbare grooming van minderjarigen opgaat. Dat kan immers afstralen op de geportretteerde persoon. Ook het mensen geld aftroggelen omdat ze je herkennen als die ander en bv. een schuld willen aflossen of jou iets lenen, is een vorm van “nadeel” dat onder deze wet strafbaar is.

De praktijk is natuurlijk buitengewoon weerbarstig bij dit soort zaken. Ik verwacht dat je weinig meer voor elkaar zult krijgen dan Facebook het profiel laten opdoeken – NAW-gegevens opeisen bij het sociale netwerk is een theoretische optie, maar vooralsnog niet heel succesvol. Aangifte kan, maar ik heb nog geen succesvolle verhalen daarover gehoord.

Arnoud Engelfriet is ICT-jurist, gespecialiseerd in internetrecht.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Artitech Kidde Commercial

Eyewatch Security Group

Boon Edam

VIGI

SequriX

Seagate

IQSIGHT

Suricat

Distri Company

More2Safety

Wordt een partner