Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Eizo

Intrasec

VAIBS

Crown Security Services

Advancis

NetworxConnect

Unii

Kidde Commercial

i-Pro

G4S

Ajax Systems

Paxton

Sequrix

Milestone

BHVcertificaat.online

Bydemes

Traka ASSA ABLOY

Paraat

Seagate

Trigion

Brivo

Connect Security

VideoGuard

ASSA ABLOY

Top Security

IDIS

VVNL

SMC Alarmcentrale

MOBOTIX

VGN Group

Alphatronics

Add Secure

Service Centrale Nederland

SOBA

Avigilon Alta

CDVI

Oribi ID Solutions

ARAS

Nenova

Securitas

SmartCell

Eagle Eye Networks

HD Security

Uniview

Centurion

Optex

ADI

HID

Dero Security Products

SmartSD

Regio Control Veldt

Alarm Meldnet

OSEC

Hikvision

Network Optix

PG Security Systems

ASIS

VEB

Bosch Security Systems

Secusoft

Seris

Genetec

Gold-IP

EAL

Aritech

Masset

Hanwha Vision Europe

VBN

CSL

2N

Akuvox

Multiwacht

Lobeco

NIBHV

Distri Company

Zorgelijke toename van meldingen nepagenten

12 juni 2024
Redactie
12:25

Nepagenten slaan de laatste twee maanden steeds vaker toe in Oost-Brabant. Het aantal meldingen van babbeltrucs stijgt de laatste maanden sterk. De politie en het Openbaar Ministerie (OM) maken zich zorgen over deze ontwikkeling.

Vrijwel dagelijks doen oplichters zich voor als iemand van de politie. Het aantal meldingen steeg van vijf in de maand januari 2024 naar 109 in mei 2024, verspreid over Oost-Brabant. In 81 procent van de meldingen gaat het om een poging om geld of waardevolle zaken buit te maken en trapt men er niet in. In een op de vijf gevallen lukt het wel om slachtoffers te maken. Veelal gaat het om een kwetsbaardere doelgroep van oudere mensen, waarbij de gemiddelde leeftijd 78 jaar is.

Zorgelijk
Politie en Openbaar Ministerie Oost-Brabant maken zich grote zorgen om de toename. Zij roepen dan ook op om extra alert te zijn en verdachte situaties direct te melden. Ook wordt gevraagd om preventietips te delen met ouders, grootouders of andere mensen waarvan bekend is dat ze kwetsbaar(der) kunnen zijn voor deze criminelen die de naam van de politie misbruiken.
De politie heeft extra aandacht voor deze zaken. Vanuit de recherche wordt stevig geïnvesteerd om deze vorm van oplichting te stoppen. Er lopen verschillende onderzoeken naar deze wijze van oplichting en wie hier verantwoordelijk voor is.

Werkwijze van nepagenten
De politie benadert mensen nooit telefonisch en vraagt ook niet naar hun kostbaarheden. De politie waarschuwt dan ook om op dit soort vragen niet in te gaan. Als er iemand met dit soort verhalen voor de deur staat, kan direct 112 worden gebeld. Men moet ook nooit waardevolle spullen, een pinpas of pincode afgeven. Wie gebeld wordt door iemand die zegt van de politie te zijn, kan het beste ophangen en zelf met de politie bellen via 0900 – 8844. Bij een verdachte situatie dient direct 112 gebeld te worden, bijvoorbeeld als er iemand voor de deur staat die zegt van de politie te zijn. Onbekenden moet men niet binnenlaten; hoe betrouwbaar of onschuldig ze ook ogen.

Politielegitimatiebewijs
Om zeker te weten dat men te maken heeft met een politieagent, kan men vragen naar het politielegitimatiebewijs. Dit is een kaart met naam, personeelsnummer en pasfoto. Het belangrijkste kenmerk van het bewijs is het hologram. Als de pas beweegt, is afwisselend het logo van de politie, of het woord ‘politie’ te zien. Een politieambtenaar in uniform hoeft zich niet uit eigen beweging te legitimeren. Maar als ernaar gevraagd wordt, moet hij wel zijn politielegitimatiebewijs tonen. Zegt een persoon die niet in uniform loopt (‘burgerkleding’) dat hij van de politie is? Dan moet de politiemedewerker wel uit eigen beweging het politielegitimatiebewijs tonen.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Artitech Kidde Commercial

Seagate

Distri Company

Suricat

SequriX

Videoguard

Wordt een partner