Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

CSL

Ajax Systems

WBN Security

Secusoft

MOBOTIX

Bosch Security Systems

Seris

Eagle Eye Networks

2N

OpenEye

HID

Hikvision

Uniview

VBN

Van Dusseldorp Training

Service Centrale Nederland

Sequrix

MPL

Paxton

VAIBS

VisionPlatform.ai

Connect Security

Network Optix

Alphatronics

ADI

VGN Group

G4S

Hanwha Vision Europe

Securitas

Paralax

ASIS

Nenova

VVNL

Kidde Commercial

SMC Alarmcentrale

Bydemes

Synguard

Eizo

Akuvox

ARAS

SmartCell

Brivo

ASSA ABLOY

Gold-IP

Lobeco

Advancis

Top Security

Add Secure

SmartSD

Trigion

Teletek

HD Security

OSEC

NIBHV

Milestone

SOBA

Regio Control Veldt

VEB

Paraat

Crown Security Services

IDIS

VIGI

Alarm Meldnet

Unii

Multiwacht Security

Genetec

LUGN

Aritech

Traka ASSA ABLOY

Optex

i-Pro

Centurion

Distri Company

Masset

CDVI

Seagate

Duizenden paspoorten op dark web gepubliceerd

6 maart 2024
Redactie
17:19

Duizenden Nederlandse paspoorten, samen met andere gevoelige documenten, zijn onlangs op het dark web verschenen. Dat is het verborgen deel van het internet waar veel criminele activiteiten plaatsvinden.

RTL Nieuws heeft gedurende een jaar alle ransomware-aanvallen gemonitord en brengt nu voor het eerst de omvang van de schade als gevolg van deze cybercriminaliteit in kaart. Het gaat om meer dan 5100 digitale kopieën van identiteitsbewijzen, waaronder paspoorten, die op het dark web zijn gepubliceerd. Naast paspoorten zijn ook andere gevoelige documenten van duizenden Nederlanders, zoals rekeningafschriften, salarisstroken en echtscheidingspapieren, te vinden op het dark web.

Kwetsbaar voor identiteitsfraude
De gegevens zijn gestolen tijdens ransomware-aanvallen, waarbij criminelen systemen gijzelen en gegevens buitmaken. Wanneer bedrijven weigeren losgeld te betalen, worden de gestolen gegevens op het dark web gepubliceerd. Dit heeft niet alleen gevolgen voor de bedrijven zelf, maar ook voor hun medewerkers en klanten, wier privégegevens en documenten worden gestolen en gepubliceerd. Hierdoor worden zij kwetsbaar voor identiteitsfraude, hacks en oplichting.

Niet bewust
Veel gedupeerden zijn zich niet bewust van het feit dat hun gevoelige gegevens en documenten op het dark web zijn gepubliceerd. Zij vrezen dat hun identiteit vroeg of laat wordt misbruikt door criminelen. Het gebrek aan bewustzijn wordt verergerd door het feit dat e-mails over datalekken vaak algemeen zijn geformuleerd, waardoor gedupeerden niet weten wat er precies is gestolen en hoe gevaarlijk dat is.
De Autoriteit Persoonsgegevens maakt zich grote zorgen over de hoeveelheid gestolen documenten en de mogelijke gevolgen voor de slachtoffers. De instantie is een onderzoek gestart naar bedrijven die gedupeerden van een datalek niet goed informeren. Daarnaast biedt de Autoriteit Persoonsgegevens tips voor slachtoffers van een datalek, waaronder het indienen van een verzoek tot verwijdering van hun gegevens bij de betreffende organisatie.

Identiteitsfraude
Het lekken van gevoelige gegevens, zoals identiteitsbewijzen en echtscheidingspapieren, is niet alleen een inbreuk op de privacy van individuen, maar kan ook leiden tot identiteitsfraude en andere vormen van misbruik. Het is daarom van cruciaal belang dat organisaties persoonsgegevens goed beveiligen en niet langer bewaren dan noodzakelijk. Daarnaast is het belangrijk dat gedupeerden alert zijn op verdachte activiteiten en indien nodig actie ondernemen, zoals het doen van aangifte bij de politie en het melden van identiteitsfraude bij het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Artitech Kidde Commercial

Suricat

SequriX

Distri Company

Boon Edam

VIGI

Seagate

Wordt een partner