Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

2N

SMC Alarmcentrale

Aritech

G4S

Zevix

VVNL

Distri Company

CDVI

Synguard

IQSIGHT

Uniview

Alphatronics

Van Dusseldorp Training

Kidde Commercial

HID

NIBHV

Secusoft

Connect Security

Hanwha Vision Europe

Genetec

Paralax

VIGI

Alarm.com

More2Safety

ADI

Multiwacht Security

Securitas

Ajax Systems

Centurion

SmartCell

Supraenet

Akuvox

OpenEye

247kooi

Sequrix

WatchTower

MPL

Alarm Meldnet

Trigion

ARAS Security

Optex

Advancis

WBN Security

Eizo

VEB

Traka ASSA ABLOY

SmartSD

Eagle Eye Networks

Lobeco

Milestone

CSL

Teletek

Bydemes

OSEC

Service Centrale Nederland

Masset

Regio Control Veldt

Roskam Groep

Unii

SOBA

ASIS

Add Secure

Paraat

Eye Watch Security Group

Brivo

ASSA ABLOY

MOBOTIX

Paxton

VAIBS

HD Security

LUGN

Top Security

Axis Communications

Nenova

IDIS

Crown Security Services

Seris

Network Optix

Seagate

Inspectie J&V: te grote verschillen tussen de Veiligheidsregio’s

28 januari 2020
Redactie
04:33

Veiligheidsregio’s bereiden zich op hun eigen wijzen voor op het verlenen van hulp na een aanslag. De Inspectie Justitie en Veiligheid ziet risico’s in de afwijkende manieren waarop zij dit doen. Zo kan het mis gaan als de Veiligheidsregio’s bij een groot incident moeten samenwerken.

Zo schatten de regio’s de kans op een terroristische aanslag niet eenduidig in en oefenen zij in een andere frequentie. Daardoor kunnen verschillen ontstaan in hulpverlening aan burgers en in de veiligheid van het personeel. Die verscheidenheid kan ook de regio-overschrijdende hulpverlening bemoeilijken. Temeer daar regio’s nog nooit landelijk geoefend hebben met het Nationaal Crisiscentrum (NCC, de crisisorganisatie van het rijk), concludeert de Inspectie JenV in haar onderzoek ‘De voorbereiding op hulpverlening na een terroristische aanslag’.

Samenwerking bemoeilijken
Nederland telt 25 veiligheidsregio’s. Deze moeten zich voorbereiden op de bestrijding van rampen en crises zoals een terroristische aanslag. Het bestuur bestaat uit de burgemeesters van de steden in de regio. Het lokaal gezag is verantwoordelijk voor de voorbereiding en mag hierin eigen keuzes maken. Het is dus logisch is dat er verschillen zijn tussen regio’s.
De verschillen zorgen er echter voor dat personeel niet overal even goed is getraind. Dat kan samenwerking tussen regio’s bemoeilijken. Indien een aanslag wordt gepleegd, zijn waarschijnlijk hulpacties in meer dan één regio nodig of heeft de getroffen regio bijstand nodig van andere regio’s.

Verschillende risico-inschattingen
Veiligheidsregio’s passen verschillende methodes toe om de kans op een aanslag in te schatten. De uitkomsten van de risico-inschattingen verschillen mede daardoor. Door die diverse methodes is niet vast te stellen of een regio echt een hoger risico loopt of dat dit komt door een andere wijze van inschatten. Daarbij geldt dat de impact van een aanslag overal gelijk is. Dat de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid in december 2019 na het vaststellen van dit inspectierapport het dreigingsniveau heeft afgeschaald van ‘substantieel’ naar ‘aanzienlijk’ maakt dit niet anders, aldus de Inspectie.

Ringenmodel
De regio’s gaan verschillend om met een algemeen zogeheten ‘ringenmodel’ dat een aanslaggebied in gevarenzones verdeelt. De zoneverdeling dient om hulpverleners zo veilig mogelijk te laten werken terwijl ze toch slachtoffers helpen. Werkwijzen wijken echter af omdat regio’s die zones op hun eigen manier interpreteren. Verder oefent de ene regio meer met deze zones dan de andere. Oefeningen verschillen daarom inhoudelijk en in frequentie. De ene regio oefent regelmatig. De ander doet dat sporadisch of loopt niet het gehele aanslagscenario door. Een aanslag kan ook zo’n grote impact hebben dat landelijke coördinatie nodig is vanuit het NCC. Het NCC heeft echter nog nooit geoefend met een veiligheidsregio.

Uitrusting
Ook de uitrusting van hulpverleners verschilt. Politie en ambulancepersoneel beschikken over beschermende kleding, de brandweer niet. Die ongelijkheid kan wringen als zij samen in dezelfde gevarenzone moeten werken.Ringenmodel
De Inspectie JenV geeft het NCC en de regio’s de aanbeveling om samen het aanslagscenario te oefenen. Ze beveelt de veiligheidsregio’s aan te zorgen voor een beter onderbouwde risico-inschatting. Ook dient elke regio het ringenmodel hetzelfde uit te leggen en toe te passen. Verder dienen zij zó te oefenen dat alle bijzonderheden van een aanslagscenario aan bod komen. De Inspectie JenV beveelt hen aan te zorgen voor een gelijkwaardige uitrusting van de hulpdiensten wanneer het optreden daar om vraagt.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Eye Watch Security Group

VIGI

IQSIGHT

Seagate

Suricat

More2Safety

Artitech Kidde Commercial

Distri Company

SequriX

Boon Edam

Wordt een partner