Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

ASIS

VideoGuard

Regio Control Veldt

Hanwha Vision Europe

Securitas

NIBHV

Optex

Lobeco

Distri Company

Paralax

Eizo

SmartCell

VisionPlatform.ai

Paraat

OSEC

Traka ASSA ABLOY

VEB

Network Optix

Alphatronics

Teletek

ARAS

Advancis

Eagle Eye Networks

Seagate

HD Security

Trigion

G4S

Akuvox

VBN

ASSA ABLOY

CSL

Top Security

Ajax Systems

Synguard

Gold-IP

HID

BHVcertificaat.online

Aritech

MPL

SOBA

Genetec

EAL

Crown Security Services

Brivo

Unii

Kidde Commercial

Bydemes

Masset

Sequrix

VAIBS

2N

Add Secure

IDIS

VGN Group

Hikvision

Bosch Security Systems

i-Pro

Secusoft

Milestone

ADI

Uniview

VVNL

Dero Security Products

Nenova

Centurion

SmartSD

Intrasec

Seris

SMC Alarmcentrale

Oribi ID Solutions

Connect Security

Paxton

MOBOTIX

Multiwacht

CDVI

LUGN

Service Centrale Nederland

Alarm Meldnet

JenV moet verwerking gegevens vliegtuigpassagiers stoppen

21 februari 2023
Redactie
14:40

Het ministerie van Justitie en Veiligheid (JenV) moet per direct stoppen met de grootschalige verwerking van reisdetails van luchtvaartpassagiers, de zogenoemde PNR-gegevens (Passenger Name Records). Dat stelt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) in een brief aan de minister van JenV.

Hoewel bedoeld om reisbewegingen van terroristen en zware criminelen in beeld te krijgen, worden nu de reisdetails van alle luchtvaartpassagiers verzameld en jarenlang bijgehouden in een database. Dat is niet toegestaan en moet per onmiddellijke ingang stoppen, vindt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). Met de verwerking van PNR-gegevens wordt stelselmatig een grote hoeveelheid persoonsgegevens verzameld, geautomatiseerd verwerkt en bewaard van zeer veel mensen die niet bij de groep horen waarvoor de database eigenlijk is bedoeld.
De noodzaak en evenredigheid van die verwerking zijn volgens de privacywaakhond niet te rechtvaardigen. In 2022 heeft de AP de minister daarom geadviseerd de verwerking van PNR-gegevens in lijn te brengen met de wettelijke kaders en de Europese PNR-richtlijn.

Uitspraak Hof van Justitie
Hoewel JenV dit advies niet heeft opgevolgd, zag de AP tot nu toe af van handhaving. Dat kwam omdat er nog een gerechtelijke procedure liep bij het Hof van Justitie van de Europese Unie. Nu die is afgerond en de AP haar conclusies bevestigd ziet in de uitspraak, blijkt handhaving alsnog nodig.
De AP stelt vast dat haar eerdere advies niet of onvoldoende tot actie heeft geleid. Met als gevolg dat PNR-gegevens grootschalig onrechtmatig worden verwerkt.
De AP roept de minister dan ook op om het verwerken van deze gegevens onmiddellijk in overeenstemming te brengen met de PNR-richtlijn en de uitspraak van het Hof. Dat betekent dat het ministerie de huidige verwerking aanzienlijk zal moeten beperken, tot alleen die verwerkingen die noodzakelijk en evenredig zijn voor de bestrijding van terrorisme en ernstige criminaliteit.
Los daarvan roept de AP de wetgever op om de huidige wetgeving eveneens in overeenstemming te brengen met die richtlijn en die uitspraak.
Er is géén sprake van een overgangsregeling. De AP heeft de minister verzocht binnen 14 dagen aan te geven welke acties zij heeft ondernomen of nog gaat ondernemen. De AP is bevoegd om de gegevensverwerking stil te leggen met een verwerkingsverbod, mocht dat nodig zijn.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Distri Company

Videoguard

SequriX

Seagate

Suricat

Boon Edam

Artitech Kidde Commercial

Wordt een partner