Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Add Secure

Paraat

G4S

Traka ASSA ABLOY

i-Pro

Aritech

Alarm Meldnet

Optex

Centurion

SmartCell

OSEC

Milestone

Secusoft

Paralax

Seagate

Hanwha Vision Europe

Securitas

ASIS

Multiwacht Security

Eagle Eye Networks

HID

VEB

Sequrix

Kidde Commercial

Unii

Eizo

Bydemes

Regio Control Veldt

Genetec

CDVI

CSL

Ajax Systems

Connect Security

Seris

Brivo

IDIS

Van Dusseldorp Training

ARAS

ADI

Advancis

Network Optix

OpenEye

Intrasec

Uniview

MPL

2N

NIBHV

Trigion

HD Security

Nenova

SOBA

ASSA ABLOY

Synguard

VisionPlatform.ai

Bosch Security Systems

VGN Group

LUGN

SmartSD

Service Centrale Nederland

Top Security

Distri Company

MOBOTIX

Akuvox

Teletek

WBN Security

SMC Alarmcentrale

VIGI

VBN

Gold-IP

VVNL

Masset

Paxton

Alphatronics

Lobeco

VAIBS

Crown Security Services

Hikvision

Minder incidenten, maar meer aanhoudingen met oud en nieuw

6 januari 2023
Redactie
15:48

Oud en nieuw kende minder incidenten. Toch zijn meer aanhoudingen verricht dan gemiddeld in de voorgaande vier jaarwisselingen. Het aantal registraties van geweld tegen politieambtenaren nam licht af, maar het aantal individuele agenten dat hiervan het slachtoffer werd bleef ongeveer gelijk.

Dit blijkt uit de jaarwisselingsrapportage van de politie. “Ik kan onmogelijk met een tevreden gevoel terugkijken”, zegt Peije de Meij, coördinator jaarwisseling bij de politie, over de drukste avond van het jaar. “Daarvoor heb ik teveel ellende gezien en teveel geweld tegen hulpverleners.”

Gehoorschade
In totaal kregen 155 politiemedewerkers te maken met geweld. In meerdere plaatsen zijn hulpverleners bekogeld met zwaar vuurwerk, met verwondingen en gehoorschade als gevolg. In Den Haag raakten meer dan tien politieagenten gewond. Een aantal moest voor medische behandeling naar het ziekenhuis.
Toch lag het totaal aantal incidenten waarbij de politie in actie moest komen een stuk lager dan gemiddeld in voorgaande jaren (14.806 incidenten, -19,7 procent). Vooral in de categorieën ‘vuurwerk’ (-51,7 procent), vernieling (-33,5 procent) en overlast (-19,2 procent registreerde de politie fors minder incidenten.

Lont uit het kruitvat
De Meij: “De politie heeft in de aanloop naar de jaarwisseling veel gedaan om incidenten te voorkomen. We hebben onze netwerken in buurten en wijken aangesproken en mogelijke raddraaiers opgezocht. Ook hebben we door intensieve opsporing een recordhoeveelheid verboden vuurwerk van de straat gehouden. Waar het toch uit de hand dreigde te lopen, lukte het door snel ingrijpen in veel gevallen de lont uit het kruitvat te halen. Massale openbare ordeverstoringen bleven mede hierdoor uit.”

Verantwoordelijkheid
Voor welk deel de daling van incidenten aan deze politie-interventies kan worden toegeschreven, valt volgens De Meij niet te zeggen. “Ook het regenachtige weer tijdens de eerste helft van de avond kan een rol hebben gespeeld. Ik hoop vooral dat veel mensen simpelweg zelf hun verantwoordelijkheid hebben genomen en er een feestelijke avond van hebben gemaakt.”

Aanhoudingen
Tijdens oudjaarsavond en de vroege nieuwsjaarsochtend zijn 771 mensen aangehouden, tegen gemiddeld 709 tijdens de afgelopen vier jaar. De aanhoudingen betreffen voornamelijk openbare-orde-incidenten, zoals openbaar dronkenschap of overlast in horecagebieden en rijden onder invloed. De toename is verklaarbaar. De afgelopen twee jaren was er sprake van een lockdown, waardoor bijvoorbeeld horeca gesloten was.

Niet geslaagd
Eerder sprak De Meij over deze jaarwisseling als een ‘ultieme test’. Die test krijgt wat de politie betreft geen voldoende. “We moeten kijken naar een ander soort jaarwisseling. Ik zie het liefst dat vuurwerk in de toekomst alleen nog maar tijdens professionele shows wordt afgestoken. De productie van zwaar vuurwerk moet met eenduidige Europese regels bij de bron worden aangepakt. En handelaars in Cobra’s en vergelijkbare explosieven zouden als wapenhandelaars moeten worden aangepakt en bestraft. Daarover gaan we met politiek en bestuur in gesprek.”

De jaarwisselingsrapportage van de politie is opgenomen in een Kamerbrief van minister Dilan Yeşilgöz van Justitie en Veiligheid en is vrijdag naar de Tweede Kamer gestuurd.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Seagate

Distri Company

VIGI

Artitech Kidde Commercial

Suricat

Boon Edam

SequriX

Wordt een partner