Minister Dilan Yeşilgöz spreekt van ‘Italiaanse toestanden’

Minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz-Zegerius vertelde in het NPO Radio 1-programma Sven zich grote zorgen te maken om de verharding van de georganiseerde criminaliteit. “We bevinden ons helaas dichtbij Italiaanse toestanden.” Zij verwacht dat steeds meer mensen speciale beveiliging nodig gaan hebben.
In het programma verwees de bewindsvrouw naar de door de georganiseerde criminaliteit gepleegde moorden op advocaat Derk Wiersum en misdaadjournalist Peter R. de Vries. ‘Hoeders van de rechtsstaat.’ Zij beschouwt het als haar werk om de dreiging weg te nemen en bedreigde mensen te helpen. “De eerste plannen zijn gepresenteerd, maar er zal nog meer komen.”
Onvoldoende capaciteit
Een probleem is wel dat steeds meer mensen beveiliging nodig hebben, maar dat er onvoldoende capaciteit is bij de diensten die daarvoor zorgen. De particuliere beveiligingsbranche heeft recent aangegeven hier graag een rol in te spelen. De minister zelf denkt aan meer beveiligingspakketten. Nu is er alleen keuze tussen ‘licht’ en ‘zwaar’. De beveiliging zou meer maatwerk moeten worden.
Opvallend was dat Yeşilgöz-Zegerius benadrukte dat wetten voor privacybescherming niet criminelen mogen beschermen. Volgens haar hoeven veiligheid en privacy ook beslist niet elkaars tegenpolen te zijn. De komende tijd bekijkt zij hoe meer uitwisseling van informatie tussen opsporingsinstanties en bestuurslagen mogelijk gemaakt kan worden.