Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

CSL

VBN

Multiwacht

G4S

Top Security

Eagle Eye Networks

Aritech

i-Pro

Alphatronics

Sequrix

SmartCell

Secusoft

OpenEye

Masset

Paralax

SmartSD

Lobeco

ADI

VEB

ARAS

Oribi ID Solutions

Brivo

Distri Company

Service Centrale Nederland

Centurion

Advancis

Uniview

Add Secure

Dero Security Products

HD Security

VideoGuard

Akuvox

Hanwha Vision Europe

VGN Group

Paxton

Eizo

ASIS

VVNL

Gold-IP

Synguard

Intrasec

BHVcertificaat.online

SOBA

ASSA ABLOY

Bosch Security Systems

OSEC

Genetec

Nenova

Network Optix

Kidde Commercial

Alarm Meldnet

Milestone

Ajax Systems

Paraat

Hikvision

MOBOTIX

NIBHV

Traka ASSA ABLOY

Connect Security

LUGN

IDIS

Optex

2N

Securitas

Trigion

Seris

Teletek

MPL

VisionPlatform.ai

HID

SMC Alarmcentrale

Regio Control Veldt

Unii

Bydemes

Seagate

Crown Security Services

CDVI

VAIBS

Nepbankmedewerkers beroven klanten voor half miljoen euro

15 maart 2023
Redactie
10:51

Meer dan 60 mensen zijn de afgelopen maanden gezamenlijk voor bijna 500.000 euro opgelicht door zogenaamde ‘bankmedewerkers’. Dankzij politieonderzoek konden de zaken van deze slachtoffers worden herleid naar drie verdachten. Dit drietal is op dinsdag 14 maart op verschillende locaties in Nederland gearresteerd.

Alle slachtoffers werden tussen augustus 2022 en februari 2023 opgebeld door zogenaamde ‘bankmedewerkers’ die op slinkse wijze hun vertrouwen wisten te winnen. Er zou iets mis zijn met de rekening van het slachtoffer en er moest snel worden gehandeld. “Bijzonder in dit onderzoek was dat de nepbankmedewerker de slachtoffers op uiteenlopende manieren ‘hielpen’. Zo werd er gebruikt gemaakt van het versturen van phishinglinks in e-mails of via Whatsapp, het programma Anydesk en lieten de nepbankmedewerkers slachtoffers soms zelf geld overboeken naar ‘veilige kluisrekeningen’. Bij meerdere slachtoffers kwam men ook aan de deur om de pinpas op te halen”, vertelt een rechercheur van Team Digitale Criminaliteit Midden-Nederland.

Verband tussen de zaken
Team Digitale Criminaliteit Midden-Nederland kreeg enkele van deze verhalen onder ogen en ondanks de verschillende methodes zagen zij dat er sprake was van een verband. “We hebben door uitvoerig recherchewerk ondertussen meer dan 60 zaken aan elkaar gekoppeld. Daarbij is er voor bijna 500.000 euro weggesluisd en in handen terechtgekomen van criminelen. We denken echter dat er nog wel meer slachtoffers door het hele land zijn gemaakt”, geeft de betrokken rechercheur aan.

Aanhoudingen
In het onderzoek uitgevoerd in samenwerking met de districtsrecherche Flevoland zijn er drie verdachten naar voren gekomen: Een 25-jarige en een 20-jarige man uit Schiedam en een 20-jarige man uit Delft. De rechercheur licht toe: “Vermoedelijk zijn deze verdachten betrokken bij het plunderden van bankrekeningen via online overschrijvingen en het gebruik van pinautomaten. Daarnaast is er geshopt bij verschillende (web)winkels op kosten van de slachtoffers.” De verdachten zijn op dinsdag 14 maart gearresteerd in Appingedam, Schiedam en Delft. Daarbij werden de rechercheurs uit Midden-Nederland ondersteund door verschillende ondersteuningsgroepen van andere eenheden. De verdachten zitten momenteel nog in hechtenis en meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.

Resultaten doorzoekingen
Naast de aanhoudingen zijn er ook doorzoekingen geweest in vier verschillende woningen. Naast de nodige gegevensdragers zijn er verschillende andere goederen aangetroffen die doen vermoeden dat de verdachten zich ook met andere strafbare feiten bezighielden. Zo vonden rechercheurs 25.000 euro aan contant geld, een handelshoeveelheid aan verdovende middelen en een geldtelmachine. Verder zijn er bivakmutsen gevonden en twee luchtdrukwapens. Ook zijn er verschillende dure merkgoederen in beslag genomen.

Aanpak van digitale criminaliteit
De politie en Openbaar Ministerie spelen wendbaar in op ontwikkelingen van digitale criminaliteit in de samenleving. Hiervoor is een gezamenlijk actieprogramma opgezet waarmee we steeds sneller en effectiever kunnen optreden. Daar is ook deze zaak een goed voorbeeld van. Bij deze aanpak van digitale criminaliteit kijken we niet alleen naar opsporing en vervolging, maar ook naar andere manieren van afdoening die het slachtoffer schadeloosstellen, de dader stoppen en de strafrechtketen ontlasten, zoals het direct aansprakelijk stellen van de daders voor de schade. Ook werkt de politie intensief samen met externe partners, zoals banken, gemeentes, telecomproviders, het landelijk meldpunt internetoplichting en de fraudehelpdesk. Daarin wordt niet alleen ingezet op strafrechtelijke inzet, maar ook op het verstoren van criminele processen en preventie.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Distri Company

SequriX

Artitech Kidde Commercial

Videoguard

Boon Edam

Suricat

Seagate

Wordt een partner