Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Bydemes

Optex

G4S

Supraenet

2N

Uniview

Aritech

Seagate

Brivo

ASSA ABLOY

Synguard

VIGI

ASIS

Kidde Commercial

OpenEye

VEB

Secusoft

ARAS

CDVI

Top Security

MPL

IDIS

Seris

Regio Control Veldt

VVNL

Nenova

OSEC

Alarm Meldnet

Ajax Systems

Eizo

ADI

Centurion

Lobeco

Alphatronics

Teletek

Traka ASSA ABLOY

Securitas

Paxton

NIBHV

Eagle Eye Networks

Service Centrale Nederland

Unii

WBN Security

Paraat

SMC Alarmcentrale

SmartCell

Sequrix

Distri Company

Akuvox

Masset

Multiwacht Security

VAIBS

Connect Security

LUGN

HID

Van Dusseldorp Training

SmartSD

Advancis

Milestone

VisionPlatform.ai

Hanwha Vision Europe

Crown Security Services

Add Secure

Network Optix

VBN

CSL

HD Security

Bosch Security Systems

SOBA

Paralax

i-Pro

VGN Group

Genetec

Trigion

MOBOTIX

Onderzoek naar richtlijn voor buurtpreventiegroepen

13 januari 2019
Redactie
07:37

Op verzoek van de Tweede Kamer bekijkt minister Ferd Grapperhaus van Justitie & Veiligheid of een landelijke richtlijn nodig is voor burgeropsporing en preventieteams. Dit naar aanleiding van een kritisch rapport van Politie en Wetenschap, waarin een aantal negatieve aspecten van burgerparticipatie naar voren komt.

Er zijn inmiddels in Nederland tienduizenden virtuele burgerwachten en zo’n vijfduizend buurtpreventiegroepen waarvan de leden elkaar via WhatsApp op de hoogte houden en mobiliseren. Soms gebeurt het dat deze groepen de taken van de politie overnemen en zelf achter de ‘verdachte’ aan gaan. Het meest extreme voorbeeld hiervan is Kootwijkerbroek, waar zelfs helikopters worden gebruikt om vermeende inbrekers op te sporen en aan te houden. ‘Het is een dunne lijn, waarbij zaken makkelijk kunnen escaleren’, waarschuwt de politiek. Ook maakt de Tweede Kamer zich zorgen dat door de burgerparticipatie een onevenwichtig beslag wordt gelegd op de schaarse politiecapaciteit. Bij het minst geringe vermoeden wordt verwacht dat de politie binnen vijf minuten ter plaatse is.

Richtlijn
Een ander punt is dat de politie op nogal verschillende manieren omgaat met buurtpreventiegroepen. Soms wordt helemaal geen informatie verstrekt, maar er zijn ook korpsen die burgers waarschuwen voor verdachte personen of voertuigen. Soms wordt daarbij een deel van een kenteken genoemd en andere keren zelfs het hele kenteken met bijbehorende tenaamstelling. Daarom wil met name het CDA (de partij van Grapperhaus) dat een landelijke richtlijn hier meer eenheid in gaat brengen en dat er meer politieke controle komt op de gang van zaken. Ook de politie en de politievakbonden willen dat er meer regie bij de politie komt te liggen, om de in het rapport ‘Politie en actief burgerschap: een veilig verbond?’ genoemde excessen tegen te gaan. ‘De politie kan het zich niet permitteren om te verslappen en zich op afstand van burgerverbanden te positioneren’, schrijven de onderzoekers in het rapport. In de praktijk zijn er overigens nauwelijks problemen met buurtpreventiegroepen, maar volgens voorzitter Jan Struijs van de Nederlandse Politiebond ligt het voor eigen rechter spelen op de loer.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Distri Company

Suricat

Seagate

Artitech Kidde Commercial

VIGI

SequriX

Boon Edam

Wordt een partner