Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Masset

Teletek

Add Secure

Lobeco

Milestone

OSEC

Service Centrale Nederland

HID

Alphatronics

Akuvox

i-Pro

OpenEye

VIGI

SmartCell

SMC Alarmcentrale

Top Security

Hanwha Vision Europe

Brivo

NIBHV

Network Optix

Nenova

Synguard

IDIS

Seris

MPL

LUGN

VisionPlatform.ai

Unii

Sequrix

VAIBS

Traka ASSA ABLOY

ADI

SOBA

ASSA ABLOY

Aritech

VBN

VVNL

Paxton

ASIS

Multiwacht Security

Kidde Commercial

ARAS

Bydemes

Trigion

2N

HD Security

Alarm Meldnet

Eagle Eye Networks

Distri Company

Centurion

G4S

Seagate

Securitas

Regio Control Veldt

Ajax Systems

Genetec

Connect Security

Supraenet

IQSIGHT

VEB

Secusoft

Uniview

Zevix

MOBOTIX

CSL

Optex

CDVI

SmartSD

Advancis

Van Dusseldorp Training

Paraat

Paralax

WBN Security

Eizo

Crown Security Services

Politie verwacht verdubbeling aanslagen met explosieven

20 september 2023
Redactie
06:50

Ook buiten de grote steden en bij ruzies worden steeds vaker explosieven gebruikt. Volgens de politie zijn er dit jaar al 358 aanslagen met explosies gepleegd op woningen en bedrijfspanden. Dat zijn er ruim anderhalf keer zoveel als een jaar geleden, toen over het hele jaar 227 explosies plaatsvonden.

In juli voorspelde de politie al dat het aantal explosies dit jaar ten opzichte van 2022 zou verdubbelen. Nu blijkt die voorspelling ook werkelijk uit te komen. Meer dan de helft van de ontploffingen vond plaats in Amsterdam en Rotterdam en wordt toegeschreven aan het criminele milieu. Maar ook buiten de grote steden gebeurt het steeds vaker dat woningen of bedrijven beschadigd worden met zwaar illegaal vuurwerk. Vooral in de provincie Groningen steekt het fenomeen de kop op. In korte tijd vonden aanslagen plaats op een schoonheidssalon in Groningen, een kapperszaak in Winschoten en bij een pand in Oude Pekela. Het is volgens criminoloog Jasper van der Kemp een relatief eenvoudige manier om angst te creëren bij iemand met wie je een onenigheid hebt. Hierbij wordt niet alleen schade aangericht, maar loopt de ondernemer of bewoner ook het risico dat de burgemeester het pand sluit ter bescherming van omwonenden en voorbijgangers.

Jonge daders
Daders die de explosieven plaatsen zijn vaak relatief jonge jongens, die ingehuurd worden door zware criminelen. In Rotterdam is een kwart van de aangehouden daders minderjarig. Enkele waren zelfs pas 14 of 15 jaar oud. Het blijkt erg lastig de opdrachtgevers te achterhalen, omdat er sprake is van een groot aantal ’tussenpersonen’. De politie gaat er vanuit dat het veelal gaat om afrekeningen in het drugsmilieu. Maar volgens criminoloog Van der Kemp kan het ook om een ‘gewone’ ruzie gaan, waarbij een van de partijen toevallig over zwaar vuurwerk beschikt, zo vertelt hij tegenover de NOS. Voorheen werden handgranaten gebruikt om schrik aan te jagen. Vuurwerk is echter makkelijker te verkrijgen en door het te laten ontploffen laten de criminelen zien waartoe zij in staat zijn. Soms worden de aanslagen gepleegd op familieleden van de eigenlijke doelwitten, wat nog meer effect kan hebben. Voor de politie is het vrijwel ondoenlijk om dit te voorkomen.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

VIGI

Distri Company

Suricat

SequriX

Boon Edam

Artitech Kidde Commercial

IQSIGHT

Seagate

Wordt een partner