Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Sequrix

ASIS

HID

ADI

Service Centrale Nederland

SmartCell

Advancis

Regio Control Veldt

Seagate

Traka ASSA ABLOY

VisionPlatform.ai

i-Pro

Bydemes

Ajax Systems

2N

Lobeco

Aritech

Brivo

VBN

Securitas

G4S

Network Optix

VEB

Add Secure

MPL

Bosch Security Systems

Kidde Commercial

Paraat

VIGI

Eizo

VVNL

Alphatronics

Genetec

Paralax

SOBA

IDIS

Synguard

Eagle Eye Networks

Supraenet

Hanwha Vision Europe

CDVI

SMC Alarmcentrale

Alarm Meldnet

Trigion

Teletek

Milestone

HD Security

Distri Company

Paxton

Unii

Centurion

VAIBS

Masset

OSEC

CSL

Optex

Connect Security

Crown Security Services

NIBHV

Secusoft

Van Dusseldorp Training

Akuvox

Seris

WBN Security

Multiwacht Security

LUGN

Nenova

ASSA ABLOY

OpenEye

Top Security

Uniview

MOBOTIX

SmartSD

ARAS

Steeds meer incidenten met verwarde personen

15 december 2022
Redactie
12:14

Het aantal meldingen van incidenten met verwarde mensen stijgt onverminderd door, zo meldt de NOS. Van 2017 tot en met 2021 registreerde de politie 886.000 gevallen van dit soort overlast. En volgens het CBS vinden tegenwoordig al bijna 12.000 incidenten per maand plaats.

De politie heeft de afgelopen vijf jaar te maken gehad met 187.000 verwarde personen, waarvan er 9700 meer dan tien keer zijn aangehouden voor het veroorzaken van overlast. Voor ’s zomers en in de grote steden vinden veel incidenten plaats. De ministers Yesilgöz en Helder spreken van een ’taai en complex maatschappelijk vraagstuk’. Het kabinet heeft nu 59 miljoen euro extra uitgetrokken om de situatie te verbeteren. Daarnaast komt er geld beschikbaar voor ggz-verpleegkundigen die meldkamers van de politie gaan helpen situaties goed in te schatten.

Heel vervelend gedrag
Volgens expert Bauke Koekkoek van de Politieacademie en de Hogeschool Arnhem en Nijmegen (HAN) gaat het vooral om mensen zonder goede inbedding in het leven, die balanceren op het randje van justitie en zorg, die zich overal weggestuurd en uitgekotst voelen en die echt heel vervelend gedrag vertonen. Zij maken zich schuldig aan vernielingen, ernstige overlast en het lastigvallen of bedreigen van mensen. Sommigen van hen komen volgens Koekkoek in aanmerking voor gedwongen opname in een ggz-instelling of opsluiting in een gevangenis. Het probleem is alleen dat politie en justitie de gepleegde feiten los van elkaar vaak niet ernstig genoeg vinden voor vervolging.

20 procent van de politiecapaciteit
De meeste incidenten worden veroorzaakt door mensen die bijvoorbeeld hun huis zijn verloren, financieel in de problemen zijn geraakt of op eigen initiatief met hun medicatie zijn gestopt. Psychoten die mensen aanvallen op straat komen minder vaak voor dan soms gedacht wordt. Ook krijgt de politie te maken met meldingen van mensen die zich iets inbeelden. Al dit soort incidenten komt in de politiesystemen terecht als een ‘E33’, de code voor ‘persoon met verward gedrag’. Het blijft moeilijk om grip te krijgen op de problemen met verwarde personen, die volgens eerdere schattingen minstens 20 procent van de politiecapaciteit vergen. De meeste groei wordt veroorzaakt door mensen die het steeds hogere tempo van de maatschappij niet kunnen bijhouden, daardoor in de problemen raken en die problemen trachten op te lossen met crimineel gedrag.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Distri Company

IQSIGHT

Seagate

SequriX

VIGI

Boon Edam

Artitech Kidde Commercial

Suricat

Wordt een partner