Beveiligingnieuws Logo

Onze partners

Network Optix

Eizo

Milestone

i-Pro

Advancis

SmartCell

Aritech

Paralax

EAL

Service Centrale Nederland

Traka ASSA ABLOY

Ajax Systems

HID

VGN Group

Kidde Commercial

Optex

VEB

Sequrix

Intrasec

Paxton

Gold-IP

Genetec

VAIBS

Synguard

G4S

Alphatronics

OSEC

ASSA ABLOY

MOBOTIX

Alarm Meldnet

VideoGuard

Trigion

Oribi ID Solutions

2N

Dero Security Products

Bydemes

Seris

SOBA

Masset

VVNL

SMC Alarmcentrale

Connect Security

NetworxConnect

Regio Control Veldt

Paraat

BHVcertificaat.online

SmartSD

Nenova

Bosch Security Systems

Eagle Eye Networks

IDIS

ARAS

CSL

ASIS

Secusoft

Seagate

Distri Company

Add Secure

CDVI

Crown Security Services

VBN

Uniview

Akuvox

Top Security

Centurion

Lobeco

Securitas

Hikvision

HD Security

Avigilon Alta

Multiwacht

NIBHV

Unii

ADI

Brivo

Hanwha Vision Europe

Verziekte werksfeer bij Amsterdamse handhavers

18 juli 2021
Redactie
14:42

Bij de Amsterdamse dienst Toezicht & Handhaving Openbare Ruimte (THOR) is veel mis, concludeert de lokale tv-zender AT5. Er zou sprake zijn van een angstcultuur, gevaarlijke werkzaamheden, een hoog ziekteverzuim, onderbezetting, vernederingen, aanrandingen en een nauwelijks te halen ‘bonnenquotum’.

Het dieptepunt vormde het overlijden van een handhaver aan corona in mei vorig jaar. Dit gebeurde nadat een leidinggevende hem had verboden om buiten een mondkapje te dragen tijdens het werk en hem opdroeg om samen te werken met een collega uit een ander team, waarbij geen afstand gehouden kon worden. De handhaver had vooraf aangegeven dat hij als suiker- en maagpatiënt tot de risicogroep behoorde, maar dat bracht zijn leidinggevende niet op andere gedachten. De chef ging vrijuit nadat de Inspectie SZW concludeerde dat hij niets verkeerds had gedaan. Tegenspraak wordt niet geduld bij THOR. Wie zich daaraan waagt, wordt uitgekafferd door zijn of haar leidinggevende. Hetzelfde overkomt boa’s die naar de mening van hun chef te weinig boetes hebben uitgeschreven. Veel medewerkers zijn door deze situatie met een burn-out ziek thuis beland.

Zwartboek
In februari werden de misstanden al aan de kaak gesteld in een zwartboek. Volgens de gemeente zijn vervolgens diverse verbeteringen doorgevoerd, maar medewerkers met wie AT5 gesproken heeft, merken daar weinig van. Het zou bijvoorbeeld nog steeds gebeuren dat boa’s op groepen jongeren worden afgestuurd, waarvan het risico groot is dat die wapens op zak hebben. En een vrouwelijke boa zou ontslagen worden als zij zou melden dat zij seksueel geïntimideerd was. Steeds meer Amsterdamse boa’s kiezen voor ander werk als zij de kans krijgen. En dat zorgt samen met het hoge ziekteverzuim (11,2%) weer voor onderbezetting en nog meer problemen. In augustus leidde dat tot het opzeggen van het vertrouwen in de directie door de medezeggenschapsraad, maar ook daardoor veranderde er niets.

Wind van voren
De handhavers maken zich er ook zorgen over dat zij in toenemende mate werk moeten doen, dat eigenlijk bij de politie thuishoort. Zo werden zij bijvoorbeeld op de avondklokrellen in Amsterdam Oost afgestuurd. Ook moesten zij plaatsen ontruimen waar feest werd gevierd en waarbij de coronamaatregelen niet werden nageleefd. Verder vinden veel boa’s het vervelend dat zij vaak boetes moeten uitschrijven aan burgers, voor wie eigenlijk een waarschuwing zou volstaan. Anders halen zij hun boetequotum niet en krijgen zij op kantoor de wind van voren. THOR moet jaarlijks 1,4 miljoen euro aan boetes zien binnen te halen. Dit en de veiligheid op de werkvloer zijn zaken die op de agenda staan, maar niet aan de orde komen.

Reactie van de gemeente
In een reactie zegt de gemeente dat in het zwartboek genoemde incidenten zijn onderzocht, dat de personeelssterkte is uitgebreid en dat er nog naar meer medewerkers wordt gezocht. Ook het verzuim zou iets zijn gedaald. Het overlijden van de boa zou tot veel verdriet hebben geleid en tot vervangend werk voor alle boa’s met een verhoogd risico om aan corona te bezwijken. Verder roept de gemeente medewerkers op om misstanden te melden. Er zou altijd een onderzoek worden ingesteld. Voor wat betreft de onveiligheid zegt de gemeente dat handhavingstaken mogen worden overgedragen aan de politie als deze in een openbare ordevraagstuk ontaarden. Dat tegen gewapende jongeren moet worden opgetreden, ontkent de gemeente. Verder wordt het bestaan van een bonnenquotum ontkend.

Politiek
De politiek is kritischer dan het gemeentebestuur. Verschillende partijen hebben het college om opheldering gevraagd. Zo wil Marianne Poot van de VVD weten hoe de problemen zijn ontstaan en hoe ze opgelost gaan worden. Zij wil via een enquête de onvrede onder de boa’s in kaart laten brengen. Reinig Dantzig van D66 vindt dat de gemeente verplicht is om uit te zoeken wat er speelt. Hij vindt dat het tekort aan agenten niet door boa’s opgelost moet worden. Sheher Khan van Denk noemt het zwartboek een horrorboek. En Sofyan Mbarki van de PvdA vindt dat de problemen snel opgelost moeten worden, zodat boa’s weer veilig hun werk kunnen doen.

Deel dit artikel via:

Vlog

Premium partners

Videoguard

Artitech Kidde Commercial

SequriX

Boon Edam

Suricat

Seagate

Distri Company

Wordt een partner