Zonnepanelen verstoren communicatie hulpdiensten

Het door de hulpdiensten gebruikte C2000-systeem blijkt gevoelig voor stoorsignalen die door niet goed afgeschermde omvormers van zonnepanelen worden veroorzaakt. Dat meldt het Agentschap Telecom in het donderdag gepresenteerde jaarbericht. Het probleem groeit met de snelle toename van zonnepanelen.
Uit een onlangs gepubliceerde steekproef van de Europese Commissie blijkt dat drie kwart van de onderzochte systemen teveel storingssignalen uitzenden. Die radiosignalen worden vooral veroorzaakt door onderdelen die de stroomtoevoer uit de panelen optimaliseren, waaronder de omvormers die de stroom omzetten naar 230VAC. Het probleem wordt verergerd doordat de panelen vaak op hoge daken liggen en lange kabels hebben die onbedoeld als antenne fungeren. Vooral het C2000-systeem blijkt gevoelig voor de stoorsignalen, waardoor de zonnepanelen een bedreiging vormen voor de communicatie tussen hulpdiensten, zoals politie en brandweer.
Maatregelen
Het Agentschap Telecom zegt dat er over ruim honderd van de zeshonderd C2000-antennes klachten worden ontvangen. Politie en brandweer kunnen in de buurt van die antennes minder goed onderling communiceren dan normaal. Doordat het gebruik van zonnepanelen snel toeneemt, verwacht de toezichthouder dat al snel bij meer antennes problemen gaan ontstaan, als er niet snel iets gedaan wordt om de stralingslekkage tegen te gaan. Daarbij wordt gedacht aan handelsbeperkingen voor fabrikanten die niet aan de Nederlandse eisen voldoen. Tegen één leverancier is inmiddels een procedure gestart. Het bedrijf moet haar producten aanpassen, anders wordt de verkoop verboden.